Mulle teadaolevalt ainus kord, kui pesapall mõne Eesti päevalehe esikülje enda alla on võtnud, pärineb 19. novembrist 1924. aastast, kui Spordileht (nr. 27) oma kaheksaleheküljelisest sisust koguni kolm pesapallile pühendas.
Eestis (spordi)kultuuri silmas pidades võiks seda õigustatult nimetada pesapalli erileheks, kuid kujutledes seda ilmununa Ameerikas, peab ütlema, et sealses kultuuriruumis oleks ajakirjandusväljaanded suuresti vaid sellisena eksisteerida saanudki. Selline tähelepanek tehakse Spordilehe esiküljel avaldatud artikli „Baseballi suurvõistlused Ameerikas“ avalõigus: „Baseball (loe: beesbol), mida aastal 1845 esimest korda mängiti kindla määrustiku järele, on ameeriklaste rahvusspordina Ühendriikides ülipopulaarne. Seda illustreeriva näitena tuuakse, et ajalehel, kes ei tooks baseballi teateid, oleks võimata eksisteerida.“
Ajendi Spordilehes erakorraliselt pesapallist kirjutada andis oktoobri alguses peetud World Series, mis tol aastal viis kokku Washington Nationalsi (tänane Minnesota Twins) ja New York Giantsi (tänane San Francisco Giants). Võistluste ülevaateni jõuab Spordileht pesapallile pühendatud viimasel leheküljel, millele eelnevalt kirjeldatakse küllaltki täpselt mängu reegleid ning antakse ülevaade tuntumatest mängijatest.
Nelja võiduni peetav seeria lõppes Washingtoni 4 : 3 võiduga ning Spordileht annab oma lugejale mõista, et tegemist omajagu suure üllatusega oli: „See meeskond tõusis suurelt esile alles tänavu, kuna ta varema-aegne olemasolu oli väga tagasihoidlik. Koomikud varieteedes ei laulnud põhjuseta kongressilinna Washingtoni kohta: First in War, First in Peace, But last in Baseball (esimene sõjas, esimene rahus, kuid viimane baseballis).“
Ja allpool: „Washington oli võidust hullustuslikus rõõmus. Linn oli kui karnevaal. Rahvahulgad voogasid mööda linna ja tänavad olid valged konfetti lumest. Joovastuses kodanikud käristasid ajalehti ja pildusid nende tükke majade akendest alla rahvahulka. See oli võidu „lumitorm". Eesti Washingtonis asuva saatkonna liige kirjutab kirjas E. Spordilehele selle võidu pühitsemise kohta järgmist: „Õhtul oli „hulluste“ tuju suur: kõik inimesed tänavatel puhuvad pasunaid ja vilesid; autode müra ja viled kostsid üle kõige. Sellele sarnast manifesteerimist nägin peale suure ilmasõja lõppu sõjariistade vaherahu allakirjutamise järele.“ Spordilehes avaldatud ülevaate autor jääb anonüümseks, kuid võib arvata, et „Spordilehe ameerika kaastöölise“ kirjade põhjal on selle koostanud peatoimetaja Harald Tammer.
Comments