top of page
  • Writer's pictureA.M.

Pesapall - kirjeldatav nagu malemäng. 2. osa: ühe mängija tegevuskirjeldus

Järgneva teksti tõmbab käima ja hoiab töös üks kuvatõmmis MLB mängust New York Yankeesi ja New York Metsi vahel ning kirjeldamisele tuleb info, mida pakub mõneks sekundiks ekraanile paigutatud statistika. Selle põhjal saab teada, milline on olnud ühe mängija panus käimasolevas mängus, aga esmane ülevaade on välja loetav ka tema senisest hooajast tervikuna. Konkreetsel juhul on tegemist Metsi ridadesse kuuluva Francisco Lindoriga.



Järgneval ülevaatel on kaks eesmärki. Üks neist on juba välja öeldud – anda ülevaade ühe mängija sportlikkust panusest. Teine aga lähtub praeguse minisarja üldisemast eesmärgist, mis peab juhtima tähelepanu, et pesapallistatistika suudab emotsioonidest vabastatult edastada kõrge kvaliteedisisuga teavet ning teataval juhul seda ka tagantjärele visualiseerida. Pesapallistatistika ei kõnele mitte ainult sellest, mis juhtus, vaid suudab kõnelda ka sellest, kuidas juhtus.


Siin esitatud kuvatõmmise info analüüsi tuleks aga alustada kõige olulisemast ehk teabest mängu hetke seisu kohta. See ütleb, et Yankeesi (NYY) ja Metsi (NYM) vahelise mängu seis on 2 : 10 ning käimas on 8 vooru Metsi ründefaas. Sellele viitab ekraani vasakus ülanurgas olevas statistikakastis nr 8 ning selle kõrval alla suunatud nool. See tähendab, et ründamas on koduvõistkond Mets. Asi on selles, et erinevalt Euroopa traditsioonist nimetatakse Põhja-Ameerikas külalisvõistkond alati esimesena, mida moodsal moel tähistatakse "Yankees@Mets" ehk Yankees külastamas Metsi. Kuna skoori on võimalik teha vaid rünnates, saab ka selgeks, miks koduvõistkonna ründefaas vooru teise poolde on paigutatud. Nimelt realiseerub sellisena koduseinte toetus, sest nii jääb kaotusseisus (aga ka viigi korral) teisena ründavale koduvõistkonnale alati võimalus mäng viimases voorus enda kasuks pöörata. Kui aga koduvõistkond peaks viimase ehk 9 vooru vastase ründefaasi järel juhtima, siis kodumeeskond enam ründama ei asugi. Võitja on selgunud ning viimane voor jääb poolikuks.


Uuritav väike infokastike ütleb ka seda, et käimasolevas voorus on välja visatud üks Metsi mängija, millele osutab graafikas kollane punkt kolme läbijooksupesa alla. Pesad ise on aga tühjad, sest vastupidisel juhul oleks sellisena esitatud graafikuversioonis n-ö täidetud pesa samuti tähistatud täiskollasena. Metsi ründevooru täistava nr 8 alla paigutatud skooritabelis, mis hetkel näitab 1-0, arvestatakse parasjagu ründava mängija vooru skoori. Hetkel on see Lindori kasuks. Pessa pääsemiseks vajab ründaja õnnestunud lööki platsile, kodujooksu või nelja ründepunkti. Kaitsevale meeskonnale piisab kolmest kaitsepunktist. Nagu eelmises loos kirjutatud, on seisul 3-2 järgmine reeglitele vastav löök otsustav.


Viimane infokild sellest statistikakastist osutab aga kaitsva meeskonna viskajale Albert Abreu´le, kes on praeguseks hetkeks teinud 7 viset (P: 7 ehk i.k: pitches 7). Tehtud visete arvu põhjal võib küllaltki kindlalt väita, et Abreu on enne Lindori seisnud vastakuti ühe Metsi ründajaga. Ka saab kindlalt väita, et Abreu´ käsi on veel väga terav. Ühe statistika järgi, milles uuriti aastatel 2000-2004 MLB-s peetud 12 138 mängu, tuleb välja, et keskmiselt teevad mängu alustavad viskajad enne väljavahetamist 95,12 viset.


Ekraani alumisele osale kuvatud statistika puudutab juba täpsemalt lööma asuvat Lindori, kelle puhul saab esmalt teada, et kaitseolukorras on tegemist eesvälja vabakaitsjaga (i.k shortstop - SS). Graafikat edasi uurides võiks esmalt liikuda kõige alumisele reale, kus on antud ülevaade Lindori senisest hooajast tervikuna. Kõige olulisem neist andmetest on .224 AVG (i.k average). See tähendab, et Lindor oma löögiseeriate ajal jõudnud eduka löögini 22,4 protsendil juhtudest. Edukaks löögiks kvalifitseerub sooritus, mille järel suudab ründaja löögi järel jõuda ise vähemalt esimesse pessa aga edukaks arvestatakse ka n-ö ohverduslööki (i.k sacrifice hit), mis lööjat ennast pessa viia ei suuda, kuid mille järel pääseb juba pesas olnud võistkonnakaaslane kaugemasse pessa.


AVG protsenti ei arvutata mitte iga löögi, vaid terve löögivooru põhjal. Kui statistikareal hetkeks korrus kõrgemale liikuda, siis leiab sealt tähistuse 1 FOR 3, mis märgib, et selles mängus on Lindori kolmest katsest edukaks osutunud üks. See tähendab, et konkreetses mängus on tema löögiprotsent 33 ehk Põhja-Ameerika spordistatistika tähistamistraditsiooni järgi .333.


Kuna AVG arvutamisprotseduur on väga lihtsalt jälgitav, siis võib seda pidada ka pesapalli kõige arusaadavamaks kvaliteedimärgiks. Lindori senise hooaja .224 AVG on MLB standarte järgi tubli keskmine. Näiteks .300 on tänasel päeval kättesaadav vaid üksikutele ning võttes aluseks viimase täispika hooaja (2019), suutis põhihooajal vähemalt 118 kohtumises osalenud 131 mängijast seda vaid 19. Lindori kahe aasta tagune vastav statistika oli .284.


Tagasi alumisele reale liikudes saab teada, et sel hooajal on Lindori arvel 14 kodujooksu (home run - HR) ning 47 jooksule viinud lööki (run batted in - RBI). Ründaja saab 1 RBI kirja, kui tema löögi järel jõuab kodupesani 1 tema võistkonnakaaslastest (see võib olla ka lööja ise). Suurim õnnestumine on nn Grand slam, kui ründaja lööb kodujooksu hetkel, mil kõik kolm pesa on täidetud. See tähendab, et statistikasse saab ta lisaks kodujooksule kirja ka 3 RBI-d. Siin ekraanile kuvatud Lindori taoline statistika jääb oma kvaliteediomadustelt siiski nõrgaks, sest kodujooksud ja RBI on praegusel juhul vaid kvantitatiivsed näitajad, mille kvaliteet selguks, kui esitatud oleks ka mängude ja voorude arv, mille jooksul need on saavutatud. Praegu tuleb aga meenutada, et siin fotona salvestatuna ilmub taoline statistika ekraanile vaid mõneks sekundiks ning selle aja jooksul antakse edasi vaid pisike osa statistikast, mida iga mängija kohta kogutakse.


Mõnevõrra suudab lihtsalt kokku arvutatud kodujooksudele ja RBI-le kvaliteeditunnuseid lisada alumisel real viimasena toodud statistiline näitaja OPS, mis Lindoril on .700. OPS on lühend terminist "on-base percentage plus slugging". Siin on juba tegemist komplekse statistilise näitajaga, mis saadakse kahe kvalitatiivse eraldiseisva statistika liitmisel. Nendeks on OBP (on-base percentage) ja SLG (slugging average). Kuna vastav terminoloogia tuleb edaspidi vältimatult eraldi jutuks võtta, võiks hetkel piirduda kokkuvõttega, et OPS on näitaja, milles kindlatele reeglitele kohaldatuna pannakse omavahelisse suhtesse tehtud löökide koguarv, tabavusprotsent, löögi järel saavutatud pesa jne. MLB-s peetakse keskmiselt heaks OPS tulemuseks statistikat, mis algab .800-ga. Kui aga vaadata ajalukku, siis MLB-s vähemalt 3000 mängu pidanud mängijatest on kaheksa meest lõpetanud karjääri keskmise tulemusega üle .1000; neist kolm esimest on: Babe Ruth 1.1636, Ted Williams 1.1155 ja Lou Gehrig 1.0798.


Konkreetse mängu Lindori statistika leiab alumise statistikakasti keskmiselt realt. Sissejuhatuseks juba mainitud 1 FOR 3-le näeb, et mängija on teinud ühe kodujooksul (SOLO HR), pääsenud korra segamatult 1. pessa (WALK, mida märgitakse ka BB. Selline olukord võib tekkida, kui viskaja tabab palliga lööjat või eksib neljal korral viskel). Samuti on Lindoril kirjas kaks jooksu (2 RUNS. Üks neist on saadud kodujooksu järel ning teisel juhul on ka WALK vooru käigus lõppenud jooksuga ehk kodupessa jõudmisega). Tasub rõhutada, et kuigi Lindor on jõudnud koju kahel korral ning osalenud neljas voorus, siis 1 FOR 3 on kehtiv, kuna WALK AVG statistikas ei kajastu.


Samas statistikarea parempoolses osas kirjeldatakse Lindori käekäiku voorude kaupa, kus ta osalenud on. 1 voorus visati ta välja. Inglise keeles nimetatakse seda strike´ks, mida saab tähistada kahel moel. Kui mängija teeb otsustavaks saanud viske ajal löögi, kuid ei taba palli, siis märgitakse statistikasse K. Kui aga mängija otsustava viske ajal löögiliigutust ei tee, kuid pall tabab täpselt visketsooni, kirjutatakse statistikasse ꓘ.


Kolmandas voorus pääses Lindor takistamatult 1. pessa (WALK ehk BB) ning kuna oranži joonega on ümbritsetud kogu nn teemant, saab samas ka teada, et võistkonnakaaslaste abiga jõudis Lindor vooru edenedes ka koju ehk sai kirja RUN-i.


Neljandas voorus lõi Lindor kodujooksu (HR) ning sai selle jooksu eest kirja ka ühe RBI, mida tähistab neljanda vooru statistikakasti paremas alanurgas asuv valge punkt.


Kuuendas voorus lõi ta palli enda poolt vaadatuna tsentrist veidi vasakule ning ilma, et pall oleks kordagi maad puudutanud, püüdis selle eesvälja vabakaitsjaga (6) otse õhust (L - line out). Sama situatsiooni võib tähistada ka lihtsalt 6.


Lõpetuseks võiks tähelepanu osutada, et Lindori statistika pinnalt on kaudselt välja loetav ka kogu senise mängu käik. Kuna seis on 10 : 2, tähendab see, et mingil hetkel on Mets teinud arvestatava vahespurdi ning kui võtta arvesse, et ühe võistkonna eest pääsevad 9 ründajat lööma algselt määratud järjekorras, võib arvata, et vahespurt selles mängus toimus 3. ja 4. voorus. Sellel kahtlusel on kaks alust. Esiteks teame, et selle aja jooksul oli juba ainuüksi Lindor ise osaline kahes kodujooksus (1 kodujooks ja 1 kodupessa jõudmine võistkonnakaaslaste abil). Teiseks on aga näha, et kui Lindor on käinud väljakul viis korda (voorud: 1, 3, 4, 6, 8), siis vaid 3. ja 4. voor on teineteisele järgnevad, mis annab kindluse väita, et Yankees oli 3. voorus raskustes kolme Metsi mängija väljaviskamisel, mis andis Lindorile võimaluse 9-ründajalises reas taas kiiresti löögijärjekorra etteotsa tõusta.


Kuigi viimases lõigus esitatud analüüsil oli vaid teoreetiline eesmärk, olgu siiski lisatud, et 3. voorus jõudis Mets tõepoolest viie ning 4. voorus kahe jooksuni. Kirjeldatud mäng toimus 10. septembril 2021. Mängu kokkuvõte Youtube´i vahendusel.

0 comments

Commentaires


bottom of page