Järgmisest hooajast on nii, et igapäevasest pesapallikirjutusest kaob nimi, mis kuulunud sinna üle saja aasta. Asi on selles, et MLB frantsiis Cleveland Indians, mis sellise nime all tegutsenud 1915. aastast, muudab järgmisest hooajast nime ning võtab kasutusele nimekuju Guardians. Tegemist on sammuga, mis paigutub Ameerika Ühendriikides aset leidva laiema kultuurilise nihke protsessi, mille käigus uuenenud moraali tingimustes aastakümneid kasutusel olnud nimed ja kaubamärgid üle vaadatakse ning neilt kõikvõimalikud rassistlikud või solvavad stereotüüpsed elemendid eemaldatakse. Jätan praegu kõrvale kõik isiklikud hinnangud, kas ja mil moel ajalooliselt välja kujunenud nimetusi ajas muuta võiks või tuleks, kuivõrd kasutan Clevelandi juhtumit käimatõmbava jõuna ainult selleks, et anda ülevaade kõikide tänaste MLB klubide nimede ajaloost.
Clevelandi juhtumiga jätkates on näha, et klubi praegused asjamehed taolist otsust niisama lihtsalt omaks võtta ei tahtnud. Kui juuli lõpus uudis teatavaks tehti, andis frantsiisi omanik Paul Dolan küllaltki tähelepanuväärse kommentaari. Ta ütles: "Tunnistame, et nimevahetus võib paljude jaoks olla raske ning üleminek võtab aega. Meile jääb aga lootus ja usk, et nimevahetus suunab meid tuleviku poole, kus meie fännid, linn ja kogu piirkond Clevelandi Guardiansis ühendatud on." Guardiani kasutuselevõtmisega viis frantsiis Indiansist vabanemise protseduuri ametlikult lõpule, mis oli alguse saanud 2018. aastal, kui Cleveland eemaldas oma sümboolikast Wahoo nimelise maskoti, kelle rolli täitis suurte silmade ja kõrvuni kistud naeratusega punanahk. Wahoo kuulus Indiansi sümboolikasse 1947. aastast, mis tähendab, et 21. sajandi teise kümnendi lõpuks oli sellest saanud tähtis osa Clevelandi pesapalliklubi identiteedis.
Alates 2018. aastast Wahoo enam Clevelandi ametlikku sümboolikasse ei kuulu, küll aga jääb see lahutamatult frantsiisi ajalukku. Ka jääb Wahoo illustreeriva näitena ühiskondliku moraali muutusi käsitlevatesse selgitustesse. (Foto allikas: apnews.com).
Clevelandi linna eluolu kajastava cleveland.com Youtube´i kanali kolmeminutilises videoklipis tehti 2017. aasta alguses kokkuvõtlik ülevaade Indiansi ja selle maskoti Wahoo ajaloolisest kokkukasvamisest ning aja jooksul arenenud avalikust reaktsioonist, milles vastandusid Wahoo sümboolikat toetavad jõud selle vastastega. Viimaste peamiseks argumendiks kujunes väide, et Wahoo oli MLB-s ainsaks maskotiks, mis oli loodud ühe kindla kultuurrahva pinnalt ning võib sellisena olla solvava iseloomuga - meie lapsed pole maskotid, kõlas üks Wahoo-vastaste ilmekas loosung.
LÜHIÜLEVAADE MLB KLUBIDE NIMEDE AJALOOST
Arizona Diamondbacks. 1998. aastast Phoenixis tegutsemist alustanud frantsiisi nimi otsustati kohalike elanike hääletuse tulemusel. Diamondback on Arizona osariigi kõrbes elutsev lõgismadu.
Atlanta Braves. Frantsiis viidi Atlantasse 1966. aastal, kuid nime ajalugu ulatub aastasse 1912, mil Bostonis tegutseti Rustlersi nime all. Nimemuudatuse ettepaneku tegi 1911. aastal klubi presidendiks saanud James Gaffney, kes oli samaaegselt Demokraatliku Partei olulise rakukese Tammany Halli liige. Tammany ühenduse nimi viitas Delaware´i Oru indiaanipealik Tammamendile ning selle liikmeid nimetati vaprateks - Braves. Olles saanud pesapalliklubi presidendiks, tõi Gaffney tammanilasena kaasa ka Bravesi nime, mis lõplikult kinnistus klubi nimena 1941. aastal.
Baltimore Orioles. St. Louis Browns kolis 1954. aastal Baltimore ning võttis uueks nimeks Orioles ehk peoleo, kes on Marylandi osariigi tunnuslind. Frantsiisi värvid oranž ja must on võetud Marylandi osariigi esimese valitseja lord Baltimore´i vapivärvidelt.
Boston Red Sox. Olles 1901. aastal Ameerika liiga üks asutajatest, kuulusid meeskonna vormiriietusse sinised, mitte aga punased sokid, mille järgi klubi tänaseni kehtiva nime on saanud. Esimestel aastatel puudus klubil ametlik nimi ning neid kutsuti bostonlasteks või Bostoni ameeriklasteks. 1907. aastal tegi klubi toonane omanik John Taylor ettepaneku võtta klubi põhivärvina kasutusele punane, mis pidi olema vastukaaluks National liigas mängivale Boston Bravesile (tänane Atlanta Braves), kes mängis valges. Esimest korda mängiti Red Sox nime all 1908. aasta hooajal.
Chicago Cubs. Nime ajalugu on teinud läbi omapärase arengu. Kui klubi 1876. aastal loodi, tunti seda nime all White Stockings. Nimemuutus sai alguse 1890ndatel, kui klubi treeneriks oli Cap Anson, 1939. aastal Kuulsuste Halli valitud nimekas tegelane, kes pani kokku noortest mängijatest koosneva rivistuse, mille järel sai klubi hüüdnimeks Anson´s Colts ehk Ansoni varsad. Kui Anson klubi juurest lahkunud oli, hakati klubi kutsuma Orphans (orvud), milles nukral moel säilis viide võistkonna noorusele. Kuid noorusele viitav positiivne atmosfäär, mis Coltsiga loodud sai, oli siiski nii tugev, et suutis nimekujus mõne aasta jooksul uuesti esile kerkida. 1902. aastal hakkas kohalik ajaleht võistkonda nimetama Cubs - kutsikad -, ning nimi jäigi püsima. Esimest korda mängiti uue nime all hooajal 1903.
Chicago White Sox. Oma aja üks nimekamaid klubiomanikke Charles Comiskey viis 1900. aastal St. Paul Saints nimelise frantsiisi Chicagosse ning uue nime valikul võeti üle Orphansi poolt vabaks jäetud White Stockings, millele anti lühem ja löövam kuju - White Sox.
Cincinnati Reds. Tegemist on esimese avalikult täisprofessionaalse pesapalliklubiga Ameerika Ühendriikides, mis võttis nime vormiriituse punaste sokkide järgi. Algselt oli võistkonna nimeks Red Stockings, mis aja jooksul lühemaks versiooniks mugandus, olles esmalt Redlegs, siis lihtsalt Reds. Korra on võistkonna nime muudetud ka ühiskondlike olude sunnil, kui nn "punase hirmu" õhkkonnas 1953. aasta kevadel otsustati Redsi asemel taas Redlegs üle minna. Selle nime all tegutseti kuus aastat ning 1959. aastal võeti taas kasutusele Reds.
Colorado Rockies. Kui frantsiis 1993. aastal Denveris tegutsemist alustas ning omale Colorado Rockies nimeks võttis, tekitas kohalikes imestus, miks valiti nimi ühe endisaegse kehva mainega hokivõistkonna järgi. Sama nimega meeskond mängis NHL-is aastatel 1976-1982, kes kuue hooaja jooksul parimal juhul, hooajal 1980/81, oli põhihooaja 80 mängust võitnud vaid 22. Colorado Rockiesi nime ümbritses seega kaotajaoreool, kuid John Antonucci, pesapalliklubi juht ütles vastuseks kriitikutele, et võrdlus kümne aasta taguse hokivõistkonnaga on jamps. Nimi olevat hoopis võimas, elujõuline ja majesteetlik.
Detroit Tigers. XIX sajandit lõpus, kui Detroidi võistkond Major Leagusse ei kuulunud, olid nad tuntud Wolverines nime järgi. Samal ajal hakkas hüüdnimena külge kleepuma ka Tigers, mis tulenes kodusõjas ning Ameerika-Hispaania sõjas osalenud Detroidiga seotud 425. rahvuskaarti rügemendi nimest. Kui Detroit 1901. aastal vastloodud Ameerika liigaga liitus, sai meeskond Detroidi rügemendilt ka ametliku loa oma sümbolit ja hüüdnime kasutada.
Houston Astros. 1962. aastal loodud frantsiisi algne nimi oli Colt .45, kuid juba samal kümnendil, kuid Houstonist oli NASA kosmosekeskuse pesana kujunemas maailma kosmosepealinn, otsustas võistkonna president Roy Hofheinz sellest imidžist kinni haarata. Ta ütles, et kui Houston juba on maailma kosmosepealinn, siis tema jagab lootust, et Houstonist võib saada ka spordipealinn. Astros võeti uueks nimeks 1965. aastal. Kosmoseterminoloogiaga on seotud ka 1971. aastast Houstonis tegutsev korvpallimeeskond Rockets, kuid tuleb lisada, et sama nime all oldi tuntud ka juba San Diegos, kus frantsiis pesitses oma loomise algusaastatel vahemikus 1967-1971. Pesapalliklubi nimevaliku juurde tagasi tulles peab ka mainima, et Colt. 45 nime kasutamine muutus keeruliseks ka ärilistel põhjustel, kuna sellele nime ainukasutusele pretendeeris ka relvatootja Colt Firearms Company.
Kansas City Royals. Kansas City sai frantsiisiõiguse 1969. aastal ning nime valikule laekus ligi 17 000 ettepanekut. Royalsi kasuks otsustati põhjusel, et sama nime on kandnud mitmed Kansas Cityga seonduvad institutsionaalseid üritused, millest tuntuimaks peetakse 1899. aastal alguse saanud põllumajanduskultuuri festival, milles oma koha on leidnud loomakasvatusnäitus, rodeo, BBQ grillimisvõistlus ja palju muud. American Royal nime all tegutseva ürituse näol on tegemist peaaegu aasta läbi kestva kestva programmiga, mis näiteks sel aastal sai alguse märtsis ning jõuab lõpule detsembri alguses.
Los Angeles Angels. Los Angelesi Anaheimi linnaosas 1961. aastast tegutseva frantsiisi nimemuutus tuleneb eri ajastutel klubi juhtinud inimeste lahknevatest arusaamadest, kas frantsiis siduda linnaosaga (Anaheim), linnaga (Los Angeles) või osariigiga (California). Nime muutmise kulg on olnud selline: Los Angeles Angels (1961–1965), California Angels (1965–1996), Anaheim Angels (1997–2004), Los Angeles Angels of Anaheim (2005–2015) ning Los Angeles Angels (alates 2016). Nimekirjast nähtub, et kõige segasem näib olevat olnud periood 2005-2015, kuid seesama nimekiri annab vihje ka sellest, et uute inimeste jõudmine klubi juhtimise juurde võib ka tulevikus nimekujus korrektiive põhjustada.
Los Angeles Dodgers. Tegemist on frantsiisiga, mis 1957. aastal Brookynist läänerannikule Los Angelesi kolis ning ka oma nime kaasa võttis. Niisiis tuleb Dodgersi nime jälgi taga hakata ajama New Yorgist, mille suurimas linnaosas klubi 1883. aastal loodi ning mida algselt tunti vaid linnaosa nime järgi. Dodgersi nimekuju kasutuselevõttu aitab selgitada transpordi ajalugu. Profiliiga algusaastatel ehitati staadionid linna keskustesse ning tehti seda põhjusel, et staadionile oleks võimalik tulla ühistransporti kasutades. Peamiseks liikumisvahendiks olid trammid (i.k Trolley) ning lühikesel perioodil 1911-1912 tunti meeskonda Trolly Dodgers nime all, mis 1913. aastal Dodgersiks muutus. Selle sõnaga tähistati liikluses jalakäijaid, kes trammi eest põigeldes linnatänavatel omi asju ajasid. Sõnaraamat annab otseseks vasteks "kõrvalepuikleja". Dodgersi nime kinnistumiseks kulus aga veel 19 aastat, enne kui 1932. aastal klubi selle nimekuju ka oma särgile trükkis.
Miami Marlins. Sarnaselt Los Angeles Angelsile on ka Marlins nimekujule sobivat vormi otsides viidanud nii linnale kui ka osariigile. 1993. aastal loodud frantsiis võttis oma nime - Marlins - Florida osariigis 1950ndate aastate lõpust ligi kolmkümmend aastat Minor League´is mänginud võistkonna järgi, kuid kohaviitena osutati osariigile. Florida Marlinsi nime all tegutseti kui 2012. aastani. Kui aga tol aastal Marlinis uuele, vaid pesapallimänguks ehitatud staadionile ümber kolis, hakati mängima Miami nimi all.
Milwaukee Brewers. Nimi Brewers ehk õllepruulijad osutab Milwaukee õlletootmise pikkadele traditsioonidele. Alates XIX sajandi lõpust on seda nime on kasutanud mitmed sealsed pesapalliklubid ning kui Seattle Pilotsi frantsiis ühe tegutsemisaasta järel 1969. aasta lõpus Milwaukee´sse üle viidi, langes valik taas Brewersi nime kasuks. Milwaukee tuntuimate õlletootjate hulka kuuluvad Schlitz, Pabst, Blatz ning vahest kõige nimeka kaubamärgina Miller, mis on aastakümneid olnud pesapalli suurtoetaja.
Minnesota Twins. Kuigi võistkond tegutseb Minnesota osariigi suurimas linnas Minneapolises, moodustab viimane koos Saint Pauliga kaksiklinna, mida eraldab Mississippi jõgi, ning mida XIX sajandisse ulatuvalt on kutsutud Twin Cities. Sellest on tuletatud ka pesapalliklubi nimi, mis tegutseb Minnesotas 1961. aastast, kui Washington Senators oma frantsiisi pealinnast välja otsustas viia.
New York Mets. Mets loodi 1961. aastal reaktsioonina mõned aastad varem New Yorgist läänerannikule kolinud Dodgersi ja Giantsi frantsiiside poolt vabaks jäetud kohale, kuna nii oli tekkinud olukord, kus Ameerika Ühendriikide suurimas linnas tegutses vaid üks Major League´i võistkond - Yankees. Metsi nimevaliku otsustas klubi juhtkond, kelle nimeesitamise üleskutsele saadi 2563 kirja 644 erineva nimeversiooniga. Lõpliku nimevaliku puhul on hariv täheldada, et lühikese ja lööva Metsi kasuks otsustati ka põhjusel, et seda nime olla trükimeedial mugav pealkirjades kasutada.
New York Yankees. Yankees´i nime saamislugu on ajalugu kirjeldanud populaarse, kuid samas ka tõeliselt omanäolise looga. Kui Baltimore Oriolesi frantsiis 1903. aastal New York kolis, hakati võistkonda kutsuma Highlanders ning mõnel juhul ka Americans. Sellisena oli võistkond tuntud kümme aastat. Seejärel räägib ajalugu, et 1913. aastal leidis New York Pressi ajakirjanik Jim Price, et Highlanders tema loo pealkirjas liiga pikk ja kohmakas on ning ta nimetas võistkonna löövamalt -Yankees -, kasutades seega terminit, millega osutati valgetele ameeriklastele. Ametliku ajaloo järgi mängiti viimast korda Highlandersi nime alla hooajal 1912. Lisaks nimeajaloole sisaldab mõlema New Yorgi klubi juhtum ka väärtuslikku kõrvalsaadust, tuletades taas kord meelde, et profisport ei saa eksisteerida ilma meediata.
Oakland Athletics. Athletics on üks populaarsemaid ja vanemaid nimekuju Ameerika Ühendriikide spordiajaloos, mille esimesed ilmingud on täheldatavad 1860ndatest aastatest. Seevastu Athleticsi sümboolikasse kuuluva valge elevandi saamislugu on väga isikupärane. Juhtus nii, et 1902. aastal nimetas New York Giantsi treener John McGraw toona Philadelphias mänginud frantsiisi "valgeks elevandiks", mida kasutatakse metafoorina ressursside asjatu raiskamise tähistamiseks. Athletics haaras võrdlusest kinni ning kuigi frantsiis on kahel korral kolinud - Kansas Citysse 1955 ning Oaklandi 1968 - on nii nimi kui ka valge elevant frantsiisi juriidilisele kehale alati järgnenud.
Philadelphia Phillies. 1883. aastal Philadelphias Quakersi nime alla tegutsemist alustanud frantsiisi hakati meedias üsna kiiresti linna nime suupärasema lühenduse järgi kutsuma, mis klubi ametliku nimena kinnistus 1889. aastal. Vahemikus 1944–1949 tegutses klubi selle toonase omaniku Robert Carpenteri eestvedamisel Blue Jays nime all, kuid Phillies nimena oli fännide ja meedia mälus oma juured liiga sügavale ajanud ning Carpenteri katse ebaõnnestus.
Pittsburgh Pirates. Pittsburghi nimelugu ulatub aastasse 1890, mil vasttärganud profispordi maastikul võitlesid ressursside nimel nii klubide- kui ka erinevate liigade omanikud. Juhtus nii, et Players League, üks esimesi nimekaid liigasid, pidi tol aastal tegevuse lõpetama, mis tähendas, et paljud tolle liigaga seotud mängijad jäid tööta. Taolise olukorra kasusaajate hulka kuulus ka Pittsburgh, kes üht juriidilist nüanssi ära kasutades suutis kaks Philadelphia Athleticsi mängijat oma ridadesse meelitada, millele järgnenud reaktsiooni käigus oma linna võistkonda kaitsnud Philadelphia ajakirjanikud Pittsburghi käitumist piraatide omaga võrdlesid. See nimi jäi püsima.
San Diego Padres. Kui San Diego sai 1969. aastal frantsiisiõiguse, võttis klubi seal piirkonnas eelnevatel kümnenditel mänginud võistkonna järgi nimeks hispaaniakeelse Padres´i. Tõlkes tähendab see "isa" aga ka "preestrit", mis viitab San Diegole kui esimesele Hispaania missiooni piirkonnale Californias, mille algusaastaks märgitakse 1769.
San Francisco Giants. Sarnaselt idarannikult läände kolinud Dodgersile säilitas ka Giants oma frantsiisi New Yorgist San Franciscosse üle viimise käigus ajaloolise nime. Selle nime panijaks peetakse võistkonna treenerit Jim Mutrie´t, kes 1885. aastal Gothamsi nime all tegutsenud võistkonna mängijaid ühe Philadelphiaga peetud kohtumise järele "giants´iks" nimetas ning meedia vägevusele viitava nime omaks võttis.
Seattle Mariners. Mariners, meremehed, valiti 1976. aastal Seattle´i uue frantsiisi nimeks enam kui 600 ettepaneku seast. Lääneranniku sadamalinna pesapalliklubi just selle nimega ristida tegid küll paljud, kuid ajalugu on jäänud mäletama nende seast välja valitud Roger Szmodisit, kellele klubi kinkis preemiaks hooajapileti kahele ning kattis ka läänerannikul toimunud võõrsil peetud mängude kulud.
St. Louis Cardinals. 1899. aastal otsustas seni St. Louis Brownsi nime alla tegutsenud klubi uueks nimeks võtta St. Louis Perfectos, mille ajalugu jäi väga lühikeseks. Samal aastal kirjutas väljaande St. Louis Republic ajakirjanik Willie McHale, kuidas ta ühe mängu ajal oli kuulnud, kuidas üks pealtvaatajate seas olnud naine mängijate punastele põlvikutele osutades öelnud, et mängijad meenutavad kardinale. McHale´i lugu ostus tõeliseks hitiks ning aasta hiljem, 1900, muudeti klubi nime taas.
Tampa Bay Rays. Florida osariigis asuv Tampa Bay sai frantsiisiõiguse 1995 ning klubi omanikud valisid enam kui 7000 nimeettepaneku seast Devil Rays. See valik sattus kohe surve alla. Võistkonna omanik Vince Naimoli on rääkinud, kuidas ta sai kohalikelt elanikelt umbes kakskümmend kurja kõne päevas, keda tõsiusksete kristlastena häiris osutus kuradile - Devil. Klubi juhtkond ei reageerinud neile kõnedele koheselt ning kulus 12 aastat, et kui 2007. aastal Devil nimekujust eemaldati.
Texas Rangers. 1972. aastal Washingtonist Texase osariiki, Arlingtoni linna kolinud frantsiisi omanik Robert Short muutis senise Senatorsi Rangersiks, viidates sellega 1820ndatel aastal loodud Texase korrakaitse organile (i.k Texas Department of Public Safety -Texas Rangers).
Toronto Blue Jays. 1977. aastast MLB-s frantsiisi omav Toronto võistkonna nimi osutab Põhja-Ameerikas elutsevale sinisele pasknäärile. Valikut põhjendanud toonane klubi juht R. Howard Webster ütles: "Pasknäär on tugev, agressiivne ja uudishimulik lind. Ta julgeb vastu võtta kõik väljakutsed, kuid samas on maalähedane, vapper ja hea väljanägemisega." Need sõnad pidid kuulajat veenma, et need ühtviisi nii ühe linnu kui ka Toronto pesapalliklubi kohta kehtivad on.
Washington Nationals. Washingtoni näitel saab ilmeka ülevaate, kuidas sama tegevuse käigus võib küll vahelduda juriidiline keha, kuid tegevuse külge kinnistunud nimi ja koht teineteisest lahti ei suuda lasta. MLB ajastul ehk alates 1903. aastast Washingtonis tegutsenud frantsiiside loetelu tuleb alustada aastast 1901, mil seal tõmmati käima Senators. Ajavahemikus 1905-1955 nimetati see ümber Nationaliks, kuid 1956-1960 pöörduti tagasi Senatorsi nimekuju juurde. 1960. aastal viidi frantsiis üle Minnesotasse, kus sellest sai Twins. Uus frantsiis toodi Washingtoni järgmisel, 1961. aastal, kandis see nime Senators ning seda kuni 1972. aastani, mil kogu ettevõtmine Texasesse koliti ning Rangersiks ümber nimetati. Taas jõudis MLB pesapall Washingtoni 2005. aastal, kui Montreal Expos frantsiisi Washingtoni viis ning selle Nationaliks nimetas.
Kokkuvõtte asemel. Lühidalt öelduna võib nimede saamislood jagad kaheks - kohapõhised (nii looduslikud kui kultuurilised põhjused) või meediast tulenevad. Esimesse kuuluvad: Diamondbacks, Braves, Orioles, White Sox, Tigers, Astros, Royals, Angels, Dodgers, Marlins, Brewers, Twins, Phillies, Padres, Mariners, Rangers, Blue Jays ja Nationals. Meedia mõjuväljast tulenevateks nimedeks on: Cubs, Mets, Yankees, Pirates, Giants ja Cardinals. Sellesse kategooriasse tuleb paigutada ka Redsi nimemuutus vahemikus 1953-1959. Praeguse liigituse põhjal jääksid kategooriavälisteks Red Sox, Athletics ja Rays, kuigi viimase puhul ei saa mööda vaadata kulutuurilistest põhjustest, mis survestasid klubi oma algset nime Devil Rays lühendama.
コメント