top of page
  • Writer's pictureA.M.

7. august – drafti sügavustest MLB tippu, deGromi näitel

See pole muidugi minu väljamõeldu, kuid MLB-s toimuv, eriti see osa, mis puudutab mängijate valikut ehk drafti, on omal moel ikka suur loterii. Ühelt poolt on asi lihtne. Kuna kõigi loogikareeglite kohaselt peaks end draftis üles andma need noored mängijad, kes on jõudnud sisemisele veendumusele, et just pesapallimäng on valdkond, millele nad pühenduda soovivad, ei tohiks klubidel olla suurt peamurdmist selle üle, kas konkreetne mängija ikka on piisavalt motiveeritud.


Täiesti omaette problemaatika avab end aga küsimuses, kuidas motiveeritud ja draftist valitud mängija sportlik võimekus tippspordi konkurentsis avaldub. Kuigi statistika näitab, et drafti varasemad valikud jõuavad suurema tõenäosusega ka MLB-sse, siis iga sportlase sportlasteed statistika pinnalt ette ennustada on muidugi võimatu.


Need on lihtsad ja samas ka universaalsed sporditõed, mis lasid end mulle meelde tuletada, kui hakkasin uurima New York Metsi viskaja Jacob deGromi MLB-sse jõudmise teekonda. Ja õigupoolest olen ma omajagu üllatunud. Tuleb välja, et Mets valis 2010. aasta draftis deGromi alles üheksandas voorus üldjärjekorras 272.


Eile tervitasid Metsi fännid Jacob deGromi tagasitulekut. (Foto allikas: mlb.com)


Iseenesest pole sellest suurt teemat, kui draftis üles antud mängija oma nime alles teises, kolmandas või neljandas sajas nimetatuna kuuleb. 2010. aasta drafti aluseks võttes võib MLB-sse välja jõudnud ning tõsiste tegijate ehk Tähtede Mängule valitute hulgast nimetada veel näiteks Adam Duvalli (348. valik), Joc Pedersoni (352), Kris Bryanti (546), Aaron Judge´i (935). Tõsi, viimase kahe puhul tuleb lisada, et tol aastal nad valiku teinud klubiga lepingut ei sõlminud ning nad jõudsid profipesapalli hilisema drafti kaudu.


DeGromi juurde tagasi tulles peab ütlema, et ka tema puhul muutub kunagine drafti-positsiooni tagantjärele tähenduslikuks, sest hoolimata sellest, et klubidel kulus temani jõudmiseks kamba peale üheksa valikuvooru, on ta tänaseks jõudnud MLB kõige väärtuslikemate mängijate hulka. Seda aga klubid tosin suve tagasi ette näha ei osanud. Pole mingit küsimust, et kuigi üheksandas drafti-voorus tehtavad valikud on veel kõike muud kui suvalised, võib Mets ajaliselt distantsilt hinnatuna tunda rahuolu, et ükski klubi deGromi neilt nina eest ei napsanud, milleks oli võimalust peaaegu kolmesajal korral.


Kõik need tõdemused on rõhutatult asjakohased just täna, mil enam kui aasta aega vigastusega väljas olnud deGrom on MLB-s tagasi ning oma liidrikoha viskajate seas taastanud. Metsi eilses viiendas järjestikuses mängus lähima konkurendi Atlanta vastu saadud 5 : 2 võidus kanti deGromi kui avaviskaja arvele 12 väljaviset, milleks ta vajas kõigest 5,2 vooru. Olles viiendas voorus lubanud Atlantale kaks hit´i ja ühe jooksu, vahetati ta 4 : 1 eduseisult välja.


Ümberlükkamatu statistika Jacob deGromi kvaliteedist. (Foto allikas: mlb.com)


Eilses mängus sooritatud 12 väljaviset viisid deGromi esikohale edetabelis, milles peetakse arvet väljavisete üle, mis sooritatud mängija esimese 200 mängu jooksul. DeGromil sai neid kokku 1523, mis on kuue võrra enam, kui eelnevalt seda tabelit juhtinud täna San Diego Padersis mängiv jaapanlane Yu Darvish.



0 comments

Comments


bottom of page