On olemas üks statistiline näitaja, mida pesapalliajalugu hoolega kogub, säilitab ja levitab ning mis ajaliselt distantsilt vaadatuna annab esimese vihje ühe võistkonna kvaliteedist huvipakkuval perioodil. Selleks näitajaks on põhihooaja võitude ja kaotuste suhe. Ajaliselt distantsilt vaadatuna võib võitude arv, eriti juhul, kui see silmatorkavalt kõrgeks on osutunud, omandada koguni omaette väärtuse.
Järgnevates näidetes lähtun 162-mängulisest põhihooajast, millega tehti algust 1961. aastal ning selles ajast alates on 45 hooajal vähemalt üks meeskond jõudnud saja võiduni, kuid väärib lisamist, et neist vaid 16 juhul on ka hilisem World Series lõppenud 100-võidulise-meeskonna võiduga. Näiteks Seattle Mariners võitis 2001. aasta põhihooajal 116 mängu, kuid kaotas play-off´i teises ringis, seevastu eelmise aasta meister Atlanta Braves sai põhihooajal kirja vaid 88 võitu.
Kuna praegu on teemaks vaid põhihooaja statistika, siis võib üks võistkond oma pingutused lugeda kordaläinud, kui tagatud on pääs play-off´i. Praeguse statistika kohaselt tuleb selleks koguda 89 võitu ehk võiduprotsendiks on .549. Need on numbrid, mis jooksval põhihooajal loovad statistilise infotausta ning annavad võimalusi ennustuste tegemiseks. Testisin neid numbreid tänasel päeval (7. mail) ning tuleb välja, et täiesti juhuslikult osutus nimetatud võiduprotsent .549 play off´i silmas pidades täpseks murepunktiks. Hetkel hoiab viimasest play-off´i kohast kinni Colorado võiduprotsendiga .577, esimesena välja jääval San Franciscol on see aga .538.
Omanike poliitika vastu protesteerivad Redsi fannid. (Foto allikas: usatoday.com) Arusaadavalt pakub võitude ja kaotuste suhe suurimat kõneainest juhul, kui see ühele või teisele poole liialt kaldu on vajunud ning tänasel päeval, täpselt kuu aega kestnud hooaja järel, pakub enim kõneainest Cincinnati Reds, kes on liikumas ajaloo ühe madalaima võiduprotsendi suunas. Reds on 25 mängust kaotanud 22, viimasest kümnest mängust koguni üheksa. Võiduprotsendiga .136 ollakse konkurentsitult viimasel kohal ning 162-mängulise põhihooaja ajastul teatakse vaid üht juhtumit, kui 25 mänguga on saadud kirja üks võit vähem. Pärineb see aastast 1988 ning kuulub Baltimore Oriolesi nimele.
Cincinnati teema muudab tundlikuks võistkonna eriline koht MLB ajaloos, sest tegemist on meeskonnaga, kes 1869. aastal pani aluse elukutselisusele pesapallis ning MLB hoidis kuni viimaste aastateni elujõus traditsiooni, mille järgi hooaja esimene mäng peeti just Cincinnatis. Redsi näol on tegemist viiekordse World Seriesi võitjaga, kelle kõige tuntumad ajad jäävad 1970ndatesse, kui hüüdnime Big Red Machine teeninud legendaarne võistkond tuli 1975. ja 1976. aastal meistriks. Mõlemal aastal teenis Reds põhihooajal ka üle saja võidu.
Ajaloost tulenevalt on Redsiga toimuv olnud Ameerikas alati huvipakkuv ning ka sel hooajal on suured uudisteagentuurid mitmel juhul üles korjanud uudisnupud, mis algselt Cincinnati kohalikus meedias avaldamist leidsid. Praegusele juhul jõudsin ajakirjanik Bobby Nightengale´i Cincinnati päevalehes Enquirer ilmunud artiklini Yahoo vahendusel. Nightengale toob selles välja mõned Redsi allakäigu põhjused, millest ehk kaalukaimaks tuleb pidada Redsi omanike palgapoliitikat, mis viis mitmete oluliste mängijate müügini. Redsi fännid on sel hooajal juba mitmel juhul taolise poliitika vastu meelsust väljendanud, nõudes omanik Bob Castellinilt meeskonna maha müümist.
Ameerika pesapallis on üldteada tõde, et kuigi aprillis pole võimalik hooaega võita, on see võimalik aprillis juba kaotada. Kõik märgid näitavad, et Redsiga just nii juhtunud ongi.
Comments