top of page
  • Writer's pictureA.M.

5. oktoober – põhihooaja kuulutas lõppenuks Ohtani ajalooline viskevoor

Kui ma neli päeva tagasi lõin kõhklema, et võibolla ei võimalda põhihooaja pingeline lõpp mul American League´i kõige väärtuslikuma mängija konkurentsi moodustava Aaron Judge´i ja Shohei Ohtani teemat eraldi käsitleda ning ma sellest tulenevalt mingid mõtted kiiruga ka kirja panin, siis tõsi on hoopis see, et eilse ehk viimase võistluspäeva eel oli võistkondade paremusrida lõplikult paigas, sportlik pinge maas, ning sellest tulenevalt saanuks tolle teema hoopis täna rahumeeli ette võtta. Mina aga ei tihanud riske võtta, mis nüüd tähendab seda, et Judge´i ja Ohtani teema on nende otsest duelli silmas pidades vähemalt hetkel minu jaoks ammendunud.


Küll aga pakkus eile üks Ohtaniga seonduv sündmus nii olulist kõneainet, et oleks lausa patt sellest mööda vaadata ning kuna ka kõik need kolmkümmend väärtuslikuma mängija valimisel osalevat ajakirjanikku oma valiku tegemisel eilset sündmust kohe kuidagi eirata ei saa, tuleb Judge´i kohaloluga arvestada ka järgnevate ridade puhul. Olgu see kohalolu pealegi vaikiv.


MLB Network ajakirjanikud püüdsid eilse mängu eel pihta saada Shohei Ohtani fenomenile. (Foto allikas: mlb.com)


Eile juhtus nii, et Ohtanist sai MLB ajaloo esimene mängija, kes samal hooajal suutis oma nime kvalifitseeritud statistikas suruda nii lööjate kui viskajate tabelisse. Selgituseks tuleb öelda, et kuna MLB põhihooaja jooksul liiguvad paljud mängijad Major´i ja Minor´i vahet, on sellise praktika üheks tulemiks anomaalse statistika teke. Toon ühe näite. Eile sai selgeks, et MLB põhihooaja parima lööja auhind kuulub New York Metsi teise pesa kaitsjale Jeff McNeil´ile, kelle löögiprotsendiks jäi .326. Kui aga reastada kõik sel hooajal osalenud mängijad löögiprotsendi järel, leiab McNeil´i nime alles 15. kohal. Parim on hoopis Atlanta püüdja Chadwick Tromp löögiprotsendiga .750.


Selgitus ehk viide anomaaliale tuleneb asjaolust, et Tromp osales vaid ühes mängus ning käis löömas vaid neli korda. Tolles mängus, peetuna 13. augustil Miami vastu, kirjutati tema nimele kolm hit´i ja 3 RBI-d ning kuigi ta pärast seda jäi Atlanta frantsiisi Majori´i võistkonda, siis rohkem võistlusvõimalusi talle avanenud pole. Küsimus on selles, kas Tromp on selle hooaja MLB parim lööja? Statistiliselt muidugi, kuid sisuliselt siiski mitte. MLB tunnustuse aluseks on stabiilsus, kvaliteetse sisu aluseks kvantiteet, ja just nendele kriteeriumitele Tromp ei vasta.


Need kriteeriumid, mingil määral muidugi suvaliselt ehk kokkuleppeliselt paika pandud, tõmbavad selge piiri kvalifitseeritud ja mittekvalifitseeritud mängijate vahele. Löömise puhul tähistab seda piiri 502 löögikorda (i.k At Bats), mis ühe mängu peale jagatuna on 3,1. Sel hooajal on enim käinud löömas Texase teise pesa kaitsja Marcus Semien (657 korda, löögiprotsent .248), 533 korda löömas käinud McNeil´i leiab selle tabeli 61. kohalt.


Konkreetselt juba Ohtanist kõneldes tuleb öelda, et löömist arvestades täidab ta kvalifitseerumisnormi kuhjaga. 157 mänguga kogunes tal löögikordi 586 (MLB kvalifitseeritud üldtabelis 22. koht), löögiprotsendiks jäi .273 (39. koht). Küll aga oli eilse ehk viimase võistluspäeva eel viskajana kvalifitseerumisest puudu üks voor. Norm on 162, mis on arusaadavalt tuletatud põhihooaja mängudest ehk siis üks voor ühe mängu peale.


Muidugi võib nüüd ju mõelda, et Ohtani eilne roll mingil määral pigem sümboolne kui sisuline oli, sest otsus tema mängima saatmisest kuulub ju treeneri pädevusse. Samas ei kujuta muidugi ette, milline võiks olla selle inimese edasine professionaalne saatus, kes sellises olukorras mängijalt taolise võimaluse rööviks. Los Angeles Angelsi treener Phil Nevin sellise totrusega tegelema ei hakanud ning Ohtani saabus väljakule avaviskajana.


Võõrsil peetud mängus Oaklandiga lasi Ohtani läbi ühe jooksu, kokku jäi tema arvele viis vooru ning kui ta pingile kutsuti, oli Angels 0 : 1 kaotusseisus. Kuna Angels kaotas mängu 2 : 3, jäi ka statistiline kaotus Ohtani arvele. Ründefaasis käis ta löömas neljal korral ning sai statistikasse ühe hit´i.


Wild Card mängud algavad ülehomme, kui kahe võiduni peetava seeriaga teevad American League´is algust Tampa Bay Rays – Cleveland Guardians ja Seattle Mariners – Toronto Blue Jays ning National League´is Philadelphia Phillies – St. Louis Cardinals ja San Diego Padres – New York Mets.


0 comments

Comments


bottom of page