top of page
Writer's pictureA.M.

4. oktoober – Judge 62 (ja teisi numbreid)

Kui eelmise nädala kolmapäeval lõi New York Yankeese tagaväljakaitsja Aaron Judge Toronto vastu hooaja 61. kodujooksu ning kordas Roger Marise 61 aastat tagasi püstitatud Yankeese ja American League´i rekordit, näis uus rekord tõesti vaid vormistamine küsimus olevat. Jäi ju tol hetkel Yankeesel pidada veel seitse kohtumist ning seda näis ühe õnnestunud löögi tegemiseks olevat enam kui küll.


Mängud aga muudkui möödusid ning kuidagi jäi see üks löök Judge´il tegemata ning kui ka eile päeva esimene mäng Texasega samamoodi läbi oli saanud, oli Judge´ile jäänud veel vaid kaks võimalust. Päeva teine mäng Texasega või homme peetav kohtumine sama vastasega. Kahtlused olid seega juba enam kui asjakohased, kuid päeva teise mängu esimese löögikorra ajal jõudis Judge viimaks siiski sihile.


Aaron Judge 62! (Foto allikas: mlb.com)


Kui Judge homme põhihooaja viimases mängus lisa ei saa, oleks American League´i uueks kodujooksude rekordiks 62. Teksti huvides oleks muidugi kena, kui särginumbrit 99 kandev Judge 62 juures pidama jääks, sest küllap jääks siis paljudele meelde ka täpne võistluspäev, mil uus rekord püstitati. Sellele päevale viitavad needsamad kaks numbrit, sest eilse võistluspäeva järel on Yankeese selle hooaja võitude ja kaotuste suhe 99 : 62, mis kokku liidetuna näitavad, et 162-mängulisest põhihooajast jääb pidada veel üks. Lisan igaks juhuks, et seda numbrilist kokkulangevust ei saa ma pidada enda avastuseks, kuna sellele viitab oma artiklis mlb.com autor David Adler. Õigupoolest peaks üksnes imestust väljendama, kui statistikast sündmuste kirjelduse aluse loonud MLB seda tähelepanuväärset numbrilist kattuvust märganud poleks.


Adleri koostatud statistikast saab teada ka seda, et Judge´i kodujooksude kogupikkuseks on 25 520 jalga (7778 meetrit) ehk umbes viis miili, mis tervikkaareks kokku punutuna ulatuks Yankeese kodustaadionilt Central Parki lõunaküljel asuva loomaiani. Miks Adler löögikaare just nimetatud loomaaiani tirib, jääb mulle veidi arusaamatuks, sest ainus loomaaed, mis pesapallihuvilistele Yankeesega seostuda võiks, on Yankeese kodustaadionilt kolme miili kaugusel asuv Bronx Zoo. Asi on selles, et lisaks loomaaiale võib see nimena Ameerika kultuuriloos assotsieeruda ka samanimelise kurikuulsa raamatuga, kus heidetakse pilk Yankeese 1978. aasta tegemistele, mis mõneti üllatuslikult nende võiduga lõppes. Kas Adler annab krüptilise vihje, et ka see hooaeg Yankeese võiduga lõpeb? Ei tea.


Statcasti poolt 2015. aastast läbi viidavate löökide mõõtmistulemustele toetudes saame teada ka seda, et Judge´i löökide nimetatud kogupikkus on MLB rekord. Eelmine kuulus Giancarlo Stantonile, kelle 2017. aastal löödud 59 kodujooksu kogupikkuseks mõõdeti 24 641 jalga. Ka tuleb välja, et Judge´i 62 löögist 36 oleks olnud kindlad kodujooksud (i.k. "no-doubt" home runs), mis tähendab, et need löögid oleks lõppenud kodujooksuga kõigil kolmekümnel MLB staadionil. MLB staadionid on suures enamuses kõik omanäolised, mõned pikemad, mõned laiemad, mõne teemantikuju, milleks pesapalliväljakuid nimetatakse, selgemini välja joonistunud jne. See on tegelikult nii oluline teema, et sellele juurde tuleb mul kunagi eraldi tagasi tulla, sest väljaku kuju on mõnel juhul saanud isegi kaalukeeleks mõne mängija klubisse toomisel. Tegemist pole pelgalt arhitektuurilise, vaid sageli sügavalt sportliku teemaga.


Sellest kõneleb ka Judge´i saavutusega seotud fakt, mis ütleb, et kuni kuuekümnenda kodujooksuni jagunesid õnnestunud löögid kodus ja võõrsil peetud mängude vahel võrdselt, kusjuures 40 protsenti löökidest lendas paremakäelise lööja löögiliigutusest lähtuvalt loogiliselt võttes väljaku vasakule küljele. Yankeese staadioni vasak külg asub 319 jala ehk 97 meetri kaugusel ning vaid Tampa, Houstoni ja Bostoni väljakutel asub see külg lööjale lähemal. Niisiis soosib Yankeese staadion paremakäelisi lööjaid, samas tuleb aga Bostoni puhul kindlasti lisada, et kuigi vasak väljakupool asub lähemal, kõrgub selle ees 11-meetrine roheline sein, ajalooline Green Monster, mis oma suuruses muudab paremakäelistele mängijatele kodujooksude sooritamise oluliselt keerukamaks.


New York Post andis 20. septembril Yankeese staadionit kujutledes ülevaate, kuhu Aaron Judge´i löödud pallid seni maandunud on. (Foto allikas: nypost.com)


Kõik eelöeldu on muidugi pesapalli ABC, Ameerika kultuuris üldteada tõed ning selle tõestuseks saan tuua ka fakti, et juba mitu nädalat tagasi hakati ajakirjanduses avaldama vihjelugusid sellest, kus võiks erinevatel staadionitel istekoha valida tõsiuskne fänn, keda innustab soov Judge´i ajaloolisest löögist teele saadetud palli omanikuks saada. Tegemist pole minigi naljaga, sest ajaloolise palli omanik võib arvestada koguni elumuutva hetkega. Erinevate oksjonite korraldajad arvasid, et Judge´i 62. kodujooksu palli hind võiks küündida 2,5 miljonit dollarini ning kui eile üks sirge rühi ja tugeva kehaehitusega nooremapoolsem mees selle palli Texase kodustaadioni vasakul küljel kinni püüdis, juhatasid turvatöötajad ta koheselt staadioni varjulisematesse paikadesse.


Ma ei tea, kas too õnnelik palliomanik hiljem ka tribüünile tagasi tuli ning Texase 3 : 2 võidust osa sai, kuid arvata on, et tal sellest võidust ka siis täiesti ükskõik oli, kui ta isegi Texase poolehoidjaks osutus.


0 comments

Comments


bottom of page