top of page
Writer's pictureA.M.

4. juuli – täpse ja funktsionaalse pesapallikeele abitusest

Kanada meediateoreetik Marshall McLuhan ütles ühes oma 1964. aastal avaldatud töös, et pesapallimängu iseloomustab sündmuste paigutumine lineaarteljele, kus üks sündmus järgneb teisele ning osutades sellel teljel mõnele suvaliselt välja valitud punktile, saab seal tuvastada vaid ühe sündmuse. Sel põhjusel eristub McLuhani arvates pesapall teistest võistkonnaaladest nagu ameerika jalgpall, jäähoki või korvpall, kus võistlussündmused on kattuvad.


See tähelepanek lisab arusaama, miks pesapallimängude ülevaadetes võib sageli kohata praktikat, kus enam vähem kolm pikka tundi kestnud kohtumise ülevaade mõni sekund kestnud hetkele üles on ehitatud. Loomulikult ei saa sellist praktikat põhjendada vaid asjaoluga, et mõni üksikmoment mängu muutva iseloomuga võis olla, sest sellistest hetkedest koosnevad ka teised võistlusmängud. Seepärast tuleb lisada, et pesapallikirjeldust eristab ka fakt, et iga üksiksündmust on leidliku, kõneka ning samas kokkusurutud pesapallikeele abil võimalik ideaalilähedaselt kirjeldada. Ideaalsena võiks mõista sellist olukorda, kus keel üht sündmust nii edukalt edasi suudab anda, et selle põhjal on võimalik kirjeldatud olukorda kontrollile vastupidavalt tagantjärele visualiseerida, ilma, et kirjeldatud olukorrast ühtegi olulist nüanssi kaduma läheks. Vahel jääb aga ka ideaalilähedasest keelest mõne erakordse sündmuse kirjeldamiseks vajaka ning eilne võistluspäev andis sellele veenva kinnituse.


Juhtus nii, et Chicagos peetud kohtumises White Soxi ja Minnesota Twinsi vahel saatis Twinsi kaitse seitsmendas voorus ühe kombinatsiooniga mängust välja kolm Chicago jooksjat, mida inglise keeles kirjeldati täpse ja funktsionaalse keele abil „8-5 triple play“. Eesti keelde ümberpanduna võiks seda sõnastada „kolm väljaviset 8-5 kombinatsioonist“, kuid kuna eesti keeles üldlevinud pesapallikeel puudub, ei ütle selline kokkuvõte suurt mitte midagi. Seepärast tuleb konkreetne situatsioon eesti keeles pikemalt lahti kirjutada, kuid nüüd tuleb lisada, et praegusel juhul olid seda sunnitud tegema ka inglise keeles kirjutajad. Seda tingis mängu ajalugu, sest 1876. aastani ulatuvalt pole taolist kaitsekombinatsiooni Major League´is nähtud ning võib olla enam vähem kindel, et ka kõige treenitum kujutlusvõime ei suuda ilma abistava lisatekstita juhtunut kriitikale vastupidavalt visualiseerida.


„8-5 triple play“ autorid. Vasakul Byron Buxton (positsioon nr 8) ja Gio Urshela (5). (Foto allikas: mlb.com)


Tegemist oli situatsiooniga, kui White Soxi tagaväljakaitsja AJ Pollock asus lööma olukorras, kus Adam Engel ja Yoán Moncada olid hõivanud vastavalt teise ja esimese pesa. Pollocki tegi õnnestunud löögi ning esimese hooga võis jääda mulje, et tagavälja keskele suuna võtnud pall võib Pollockile tuua kodujooksu ning Chicagole kokku kolm jooksu. Päris kindlasti uskusid aga Chicago jooksjad seda, et kaitse palli otse õhust kinni püüda ei suuda, mistõttu sööstsid kõik kolm jooksjat täiel jõul järgmiste pesade suunas.


Vastu ootusi suutis aga Twinsi tagaväljakaitsja Byron Buxton palli püüda, mis tähendas, et lööja Pollock oli koheselt väljas ning teised jooksjad pidid väljalöömise vältimiseks jõudma tagasi oma algsetesse pessadesse. Kuna nad aga olid oma pesadest juba liiga kaugele jõudnud, siis see neil ei õnnestunud. Buxton viskas palli tagaväljalt teise ja kolmanda pesa vahele, kus selle kinni püüdnud kolmanda pesa kaitsja Gio Urshela sealsamas teel esimese suunas tagasi tormanud Moncana mängust välja puudutas. Samas astus Urshela ka teise pesa plaadile, mis tähendas, et mängust sai välja saadetud ka Engel.


Üks põhjus, miks pesapallikeelt täpseks ning samas soravaks võib pidada, tuleneb mängijate positsioonidele antud kindlast numeratsioonist. Loetelu algab viskajast (nr 1) ning lõpeb tagavälja paremkaitsjaga (nr 9), vastavalt millele kirjeldab pesapallikeel Twinsi edukat kombinatsiooni väljaviskena 8-5 ehk koostööna tagavälja keskkaitsja ja kolmanda pesa kaitsja vahel. Nagu öeldud, MLB taolist kombinatsiooni ei tundnud ning õigupoolest poleks vist varasemast kogemusestki abi olnud, sest kolme mängija väljaviskamine 8-5 kombinatsiooniga jääb pesapalli igapäevakeelest sedavõrd kaugele, et selle puhul on toetavad sõnalised lisaselgitused lausa kohustuslikud.


Seitsmendas voorus 2 : 2 viigiseisul Chicago kolm jooksu peatanud Twinsi konkreetne õnnestumine sai lõpuks 6 : 3 võiduga ka kroonitud.


0 comments

Comments


bottom of page