Arvestust moodsa aja MLB kohta peetakse aastast 1903, mil kaks Major League´i tunnustust omanud liigat National League ja American League liigadeülese võitja selgitamiseks World Seriesi ellu kutsusid. Sellele järgnevalt oli igal hooajal süsteemi kuulunud võistkondadel kaks sportlikku eesmärki. Võita esmalt oma liiga ning seejärel ka World Series.
Ligemale saja aasta jooksul moodustas World Series sportlikkus tähenduses ainsa sõlme, mis kaht liigat koos hoidis, sest põhihooajal tegutses kumbki omaette ning kui jätta kõrvale mõnede klubide vahel peetud demonstratsioonmängud, siis liigaüleseid ristmänge ei peetud. Seda kuni aastani 1997, mil lõplikult oli selginenud arusaam, et liigasid rangelt lahus hoides kaotavad finantsiliselt kõik osapooled. 12. juunil möödub 25 aastat, mil Texas Rangers (AL) ja San Francisco Giants (NL) esimeses liigadeüleses põhihooaja mängus vastakuti läksid.
Viimasel kümnel aastal on MLB põhihooaja 2430 mängust 300 olnud liigadeülesed, mis tähendab, et kõik võistkonnad omavahel ei kohtu ning kalendri moodustamise aluseks on profispordi üks tähtsamaid printsiipe – võimalikult suur publikuhuvi, mis MLB puhul realiseerub parimal moel New Yorgi (Yankees vs Mets) ja Los Angelesi (Dodgers vs Angels) klubide vastasseisudes.
Sports Illustrated, 3. november 1975. Esikaanel foto tolle aasta oktoobri lõpus peetud mängust, millele mlb.com täna viitab. (Foto allikas: worldhistoryproject.org)
Ma saan aru küll, et MLB päeviku rubriigis peaksin veidi rangemalt päevauudistest lähtuma ning vältima ajalooliste heietuste rajale libisemist, kuid praegusel juhul suudan tehtud valikut kaitsta. Nimelt tahan sissejuhatusega viidata ühele erinevusele, mis päevauudiste raames pesapalli kui Põhja-Ameerika üht suurimat sporti ning jalgpalli kui Euroopa suurimat sporti lahutab. Asi on selles, et kui pesapalliuudistes tegeletakse rangelt tänast päeva puudutavate küsimustega, siis jalgpalli puhul otsitakse päevauudistes sageli viiteid minevikust ka neil juhtudel, kui otsestel asjaosalistel ehk konkreetsetel inimestel seos viidatud minevikuga puudub. Praegu olen ma seisukohal, et põhjuseid sellele tuleb otsida kahe spordikultuuri põhimõtteliselt erinevast profispordile antavast tõlgendusviisist, mis Euroopas on institutsiooni-, Ameerikas aga isikupõhine.
See muidugi ei tähenda, et pesapallis ajalugu päevauudistega kaasas ei käi, kuid selle sisu ei moodusta mitte belletristika või ajaloolised vested, vaid hoopis statistika. Pesapallis kui individuaalspordi elementidest kokku pandud võistkonnaspordis annab statistika selge ajaloolise hetkeülevaate iga mängija kohta eraldivõetuna ning liidetuna ka võistkonna kohta. Kuna pesapallis on taolist materjali väga palju, siis üldjuhul suudab see rahuldada meedia vajadused oma toote ehk uudise loomisel. Aga alati tuleb ette ka erandeid, mille uudiseväline väärtus tuleneb asjaolust, millele kogu eelneva jooksul osutatud sai.
Ühe sellise erandliku uudise otsa sattusin täna hommikul, kui mlb.com uudisveerus tehti päevauudise raames pealkirjaline viide aastale 1975 ning mulle tundub, et ajalooline osutus näib üllatavat ka loo autorit ennast. Pealkirjas seisab: „Reds get first Fenway win since... 1975 WS?“ Päevakajaline jutt käib Bostonis Fenway Parki nimelisel staadionil peetud kohtumisest Red Soxi ja Cincinnati Redsi vahel, sinna juurde lisatud ajalooline viide osutab aga ühele kõigi aegade legendaarsemale World Seriesile, mille Reds kokkuvõttes 4 : 3 võitis ning mille hulka kuulus ka seeria seitsmendas mängus saadud võit Fenway Parkil.
Cincinnati võiduhetk 1975.
Paar tähelepanekut. Esiteks usun, et pealkirja paigutatud kolm mõttepunkti rõhutavad esmast üllatusmomenti, et Redsi viimasest võidust konkreetsel staadionil nii palju aega on möödunud, ent kuna võistkonnad kuuluvad erinevastesse liigadesse ning igal aastal nende mänge kalendrisse ei paigutada (viimane peeti 2014), siis väga suureks imestuseks pole kah põhjust. Ja ega autor Molly Burkhardt suud imestusest lahti ei unustagi ning olles teinud artikli esimeses lõigus viite tollele ammusele mängule, asub ehtameerikalikult kohe tänaste asjade kallale. Cincinnati võitis 2 : 1 ning statistiliselt ehk ajalukku minevalt tegi tähelepanuväärseima etteaste Redsi viskaja Luis Castillo, kes kuue vooruga sooritas täpselt 100 viset, viskas välja 10 mängijat ning tema nimele kirjutati ka mängu võit.
Comments