Minnesota Twinsi tegemistel silma peal hoidev mlb.com autor Do-Hyoung Park ütleb Twinsi ja Clevelandi kohtumisi kokkuvõtvas ülevaates sissejuhatuseks, et Twinsi tagaväljakaitsja Byron Buxton on mees, kel pole kombeks oma statistikat uurida ning seetõttu ei oskavat ta öelda, mitu kodujooksu ta oma karjääri jooksul löönud on.
Buxton ei jäta kahtlust, et tema jaoks on pesapall läbinisti meeskonnaala. Ta ütleb, et seni, kuni tema meeskond võidab, liidrikohal püsib ning ise oma käekäiku kontrollida suudab, on kõik korras, ning kõik muu sinna juurde kuuluv ehk siis tema isiklik statistika, pole muud kui vaid ilus boonus. Tema hoiak on tähelepanuväärne seepärast, et väga paljud mängijad ajavad isiklikus statistikas täpselt järge, ja võibolla see võistlusspordis just nii olema peakski.
Aga midagi pole valesti ka Buxtoni hoiakus, kusjuures tema praegust lugu võib pidada isegi õpetlikuks, sest pole sugugi võimatu, et tema enda ükskõikne hoiak iseenda statistika osas innustas kõrvalseisjaid välja uurima, milline see statistika siis õigupoolest välja võiks näha. Tuleb välja, et ühes kombinatsioonis on see vägev, koguni nii vägev, et seda teada saades Buxton üllatust väljendas.
Otsese ajendi valgusvihk Buxtonile nihutada pakkus eilne mängupäev, kui Clevelandis pidasid kohalik Guardians ja Twins maha kaks mängu. Esimese neist võitis Cleveland 3 : 2, teise Twins 6 : 0. Buxtoni panus väljendus teise mängu viimase kodulöögi sooritamises, mis ühtlasi märkis tema selle hooaja 20. kodujooksu. Sellega asub ta MLB üldtabelis 6. kohal, jagades seda positsiooni Anthony Rizzoga Yankeesest. Esikohta hoidva Aaron Judge´i arvel on 28 õnnestumist.
Valge pall on kogumas lennukõrgust. Progressive-logo alaosas märgatav pall lendas tribüünile, mis tähistas Byron Buxtonile hooaja 20. kodujooksu. (Foto allikas: mlb.com)
Kuues koht on juba iseenesest muljetavaldav, kuid 2015. aastal MLB-s debüteerinud ning kõik need aastad Twinsis mänginud Buxtoni puhul tuleb lisada, et 20 kodujooksu märgib ka tema ühel hooajal löödud kodujooksude rekordit. Eelmine rekord, 19, pärineb eelmisest hooajast, kuid tuleb rõhutada, et käimasolev hooaeg veel poolegi peal. Nüüd läheb asi juba tõsiseks ning tuleb küsida, kas Buxtoni näol on tegemist hilise ärkajaga? Vastus on ühene: ei ole!
Asi on selles, et Buxtoni karjääri on räsinud pidevad vigastused. Praegu on ta 20 kodujooksu löönud 57 mänguga ning sisuliselt liikus ta samasuguses graafikus ka mullu, kui 19 kodujooksu sai löödud 61 mänguga. Viimane kord, kuid Buxton põhihooajal üle saja kohtumise kirja sai, jääb aga juba aastasse 2017, mil tema arvele kogunes 140 mängu. Tol hooajal oli tal küllaltki viisakas löögiprotsent, .253, samas kui kodujookse kogunes vaid 16.
Buxtoni selle hooaja vägev minek innustas aga statistikuid moodustama üht esmapilgul muljetavaldavat statistikat, millest oma loos kirjutab ka Park, kuid mu meelest jätab ta selle lubamatult õhku rippuma. Lugu on selles, et kui võtta arvesse Buxtoni viimased 162 mängu, mis on näiliselt sobilik võrdlus, sest just nii pikk on põhihooaeg, on ta selle ajaga löönud 52 kodujooksu. Sellise statistikaga jagaks ta kõigi aegade edetabelis seitsme mängijaga 29. kohta, mis tähendaks aga seda, et teda tuleks vastuvaidlemist mitte sallivalt pidada ajaloo parimate hulka kuuluvaks.
Mul puudub pädevus anda taolisele hinnangule heakskiit või seda hoopistükkis ümber lükata, küll aga julgen väita, et ükskõik kumb neist pooltest valida, ei saa seda teha viidatud statistikale toetudes. Trikk on selles, et siin esitatud näites on kokku klapitud MLB pesapallile mitteomane statistika, kus andmete kombineerijad pole suutnud järele anda kiusatusele panna kokku põnev ja esmapilgul kõnekas statistika, kuid milles puudub MLB-statistikat defineeriv lahutamatu komponent. Puudu on adekvaatne võrdlusmoment.
Tuleb välja, et Buxtoni 162-mängulist seeriat tuleb alustada 1. septembrist 2019, mistõttu on valitud ajaline periood lausa karjuvalt suvaline. See ei moodusta loogilist ja terviklikku võistlusperioodi, mis võimaldaks sellesse paigutada ka teisi mängijaid, sest alles siis saab kokku panna pesapallile omase adekvaatse statistika. Sellest tulenevalt pole hetkel nimetatud 52 kodujooksu muud, kui vaid spekulatsioon ja sellest vabanemiseks on vaid üks moodus – need jooksud tuleb kokku saada ühel hooajal. Seda silmas pidades hoian hooaja edenedes Buxtonil silma peal.
コメント