top of page
Writer's pictureA.M.

27. aprill – oodatud kaklus St. Louisis

Viimaks ei suutnudki St. Louisi Cardinals ja New York Mets mitu päeva õhus olnud väikest kaklust ära hoida ning kui Cardinalsi kolmanda pesa valvur Nolan Arenado kaheksandas voorus lööma tuli, teadsid hilisemate kommentaaride põhjal vist küll kõik asjaosalised, et kohe asutakse kogunenud pingeid grupikakluses maandama. Arenado ütles, et kui vahetult tema löögikorrale eelnenult oli Metsi ründevoorus J.D. Davis saanud palliga valusa hoobi vastu jalga, oli talle koheselt selge, et tal endal tuleb ka millekski taoliseks valmis olla.


Asi oli selles, et St. Louisis toimunud kolmest mängust koosnevas seerias olid kahes varasemas mängus Cardinalsi viskajad Metsi mängijaid juba viiel korral tabanud ning Arenado tunnistas, et on täiesti arusaadav, et Metsi mängijatel taluvuspiir kätte oli jõudnud.


Cardinals ja Mets on valmis. Hakkame lööma. (Foto allikas: youtube)


Niisiis oli Arenado valmis, et Mets püüab kohe oma viskevooru alguses Cardinalsi mängijat tabada ning juhuslikult oli just tema järjekorras esimene lööja. Seega ei olnud selles mitte midagi isiklikku, kui Metsi viskaja Yoan López kohe esimesest viskest palli Arenado suunas ohtlikult teele saatis ning kuigi viimane suutis kiire reaktsiooniga pihtasaamist vältida, ajas see Cardinalsi mängija siiski vihaseks ning tõenäoliselt vähe jämedamat sõnavara kasutades hakkas ta Lópezi suunas karjuma.


Arenado sõnad täitsid kakluseks vajaliku viimase eeltingimuse ning tema vihapurske peale tormasid kümmekond sekundit hiljem väljakule mõlema meeskonna mängijad. Ma ei tea täpselt, kas väljakule tulid kõik mängijad, kuid kirjutamata reegli kohaselt ei tohiks ükski mängija kõrvale jääda. Meeskonnakaaslased lihtsalt ei vaataks sellele hea pilguga.

Loomulikult tuleb aru saada, et taoline massikaklus pesapalliväljakul pole võrreldav tänavakaklusega, kus eesmärgiks võiks olla vähemalt oma vastase võitlusvõimetuks muutmine, vaid pigem on tegemist omamoodi suurte meeste müramistseremooniaga, kus juba ainuüksi agressiivne väljakule tormamine iseenesest märgib sündmuse kulminatsiooni. Mitte keegi ei haara kaasa kurikat, millega vastast tümitada ning kui mõelda sellele, et taoliste „kakluste“ järel ei saa üldjuhul mitte keegi vigastada, siis on ju selge, et kõik osalejad selles oma löömisoskust pigem tagasi hoiavad.



Kui nüüd küsida, kuidas siis õigupoolest peaks taoliste „kakluste“ eesmärki sõnastama, siis ma osutaksin ühele tähelepanekule, mis on tehtud 1984. aastal pärast MLB ajaloo üht kõige skandaalsemat kaklust. Juhtum leidis aset Atlantas, kus kisklema läksid kohalik Braves ja San Diego Padres. Nimelt on Padresi puhul mainitud, et too augusti keskpaigas toimunud rüselus pani aluse erilisele meeskonnatundele, mida on peetud otsustavaks teguriks, mis võistkonna tol aastal esimest korda National League´i võitmise kaudu World Seriesini kandis.


Üks märkus veel. Toda 1984. aasta videoklippi üle vaadates tasub tähele panna, et mängijate „kaklusesse“ sekkuvad ka mõned pealtvaatajaid, kuid nüüd tuleb rõhutada, et nende sekkumine väljus pesapallikakluse tseremoniaalsusest. Olemata ise mängijad, võisid ju nende liigutused olla sarnased mängijate omale, kuid nad ei kuulunud diskursusesse. See tähendas, et sellal, kui 17 mängijale määrati MLB reeglitest tulenevalt mängukeelud ja rahalised trahvid, siis viis rüseluses osalenud pealtvaatajat lahkusid staadionilt politsei eskordi saatel. Nende kuritegu seisnes kakluse tõelisuses.




0 comments

Comentarios


bottom of page