ESPN avaldas täna hommikul Associated Pressi laialisaadetud ülevaate Pittsburgh Piratesi ja ja Atlanta Bravesi vahelisest kohtumisest, mis lõppes küll Atlanta 14 : 2 võiduga, kuid mille tekstilises kokkuvõttes tõsteti tähelepanu keskmesse hoopis Pittsburghi lähikaitsja Oneil Cruz. Põhjuse selleks andis fakt, et Cruz saatis kolmandas voorus Atlanta viskaja Kyle Wrighti visatud palli tagaväljale löögist, mille tippkiiruseks mõõdeti 122,4 miili tunnis ehk 197 km/h. Alates 2015. aastast, mil vastavaid andmeid korjatakse, on tegemist kõige kiirema löögiga. Varasem rekord 122,2 miili tunnis kuulus Giancarlo Stantoni nimele eelmise aasta 9. augustist.
Olen pesapalliga tutvust luues nii mõnelgi korral avastanud end kolamast fännifoorumites, kus tuhande muu pisiasja kõrval arutletakse ka küsimuste üle, mis puudutavad tehnoloogia pealetungi ning kus arvamused sageli diametraalselt erinevaks osutuvad. Üks meelde jäänud elav arutelu puudutas ka praegu jutuks olevat löögikiirust, milles suhtes paljud fännid otsesesõnu põlgust väljendasid. Tegemist olla andmetega, mis ei ütle mängu kohta mitte midagi ning mida kogutakse vaid seepärast, et tänased tehnoloogilised võimalused taolist meetodit lihtsalt võimaldavad.
Oneil Cruz, MLB ajaloo kiireima löögi autor. (Foto allikas: mlb.com)
Küllap on selles tõdemus suur osa tõtt, sest kogenud pesapallisilm oskab ka ilma mõõtmisseadmeteta kindlaks teha, kas tegemist oli kiire või väga kiire löögiga ning mis veelgi olulisem, pakkuda välja ka lahendusi, kuidas erinevate löökide korral reageerida. Näiteks üks oluline nüanss, mis mulle pesapalli vaadates ja selle kohta lugedes selgeks on saanud, puudutab parasjagu mängust eemal olevate mängijate tegevust. Esmapilgul võib jääda mulje, et väljaku seina äärel lösutavate ja sülitavate mängijate ainsaks tegevuseks on omavahelise loba ajamine, siis tegelikult leiab kirjeldatud tegevuse taustal aset katkematu info kogumine. Viskajad ja püüdjad jälgivad lööjad, viimased omakorda viskajaid.
Näiteks on kindlaks tehtud, et alates organiseeritud pesapalli algusaastest on lööjate statistika mängu lõpufaasis parem ning selle peamise põhjusena osutatakse asjaolule, et lööjad on mängu ajal nii omast kogemusest kui ka vaatluse teel õppinud tundma viskaja nõkse. Igal juhul on jäänud mulle mulje, et löögi tippkiiruse ülitäpsed andmed kuuluvad kategooriasse, millele asjaosalised ise suuremat tähelepanu ei pööra ning millest saadavad viljad korjab täiel määral vaid mängu kirjeldus ehk tekst. Aga ka see on profispordi lahutamatu osa.
Nii aga satutakse juba täiesti uuele mängumaale, sest on täiesti omaette küsimus, mida teksti looja vaid talle kasulike andmetega lõpuks peale hakkab. Järgnevad lõigud pakungi välja sellekohase näitena, kusjuures juhin tähelepanu, et kombineerin vaid statistikaga, ega pööra mängule endale seejuures enam üldse tähelepanu.
Tahan Cruzi eilse löögi taustal eelöeldule lisada, et mõnel juhul võib täpne mõõtmisstatistika juhatada teadmisteni, kus paljast silmas abi pole või milleni jõudmine nõuaks pingutust, kus töö ja sellest saadav hüve kohe kuidagi tasakaalus pole. Nimelt osutas kõnealust mõõtmist läbi viiv Statcast sujuvalt, et kolmekümnest MLB staadionist 26-l oleks Cruzi löök fikseeritud kodujooksuna. Pittsburghi staadion on aga juhtumisi just üks neist, kus see juhtumata jäi ning seda põhjusel, et tagavälja selles kohas, kuhu pall suuna võttis, on püstitatud 21 jala ehk 6,4 meetrine sein.
Ma ütlen nii, et Ameerika pinnal on tegemist kuulsa arhitektuurilise monumendiga, mida tunneb iga pesapallifänn. Ma usun küll, et suur enamus fänne teab, et see sein Clemente Wall nime kannab, mis on pandud klubi legendi ning MLB ajaloo ühe kõige nimekama mängija Roberto Clemente auks. Ja küllap teavad paljud ka seda, et seina kõrgus pole juhuslik ehk sõltuvuses arhitekti kunagisest valikust, vaid on viide Clemente mängijanumbrile 21.
Selle teadmise taustal teeb mlb.com autor Jake Crouse juba täpse tähelepaneku, öeldes, et kui Clemente oleks oma särginumbriks valinud 18, saanuks Cruz lisaks rekordilisele löögile rõõmu tunda ka kodujooksust. Seega teame täna öelda, et otsus selle kohta, et Cruz 2022. aasta augusti lõpus kodujooksuni ei jõua, võeti vastu juba 1955. aasta juunis, kui Clemente oma MLB karjääri kaheksandal nädalala number 21 kasuks lõpliku valiku tegi.
Commenti