top of page
  • Writer's pictureA.M.

24. aprill – legendaarselt kehva kohtuniku järjekordsed eksimused

Täna tahaks mõne sõnaga peatuda kohtunike tegevusel, sest Philadelphias toimunud Philliese ja Milwaukee Brewersi vaheline mäng võis tõesti osutuda selliseks, kus peakohtuniku äärmusesse jõudnud kehv tegevus võis tingida koduvõistkonna kaotuse. Nii julget üldistust kohtuniku tegevusele lubab taas anda pesapalli juurde lahutamatult kuuluv statistika, mis tehnoloogia arenedes võimaldab lisaks mängijatele anda hinnanguid ka kohtunike tegevusele. Praegu jutuks võetud statistikat võimaldab koostada 2015. aastast MLB-s kasutusel olev Statcast nimeline platvorm, mis on kombineeritud kaameratest ja radarisüsteemidest ning mis toimib samal põhimõttel nagu videokontroll tennises ja jalgpallis.


Skandaalne olukord Philadelphias on mõjunud innustavalt. Philliese mängija Kyle Schwarber karjumas „pimeda“ kohtuniku Ángel Hernándezi peale. (Foto allikas: tiktok: @davechoate)


Jutuks põhjust andev kohtunik Ángel Hernández täitis mängus peakohtuniku rolli ehk tema ülesandeks oli kontrollida tegevust kodupesa juures. Peakohtunikul on minut ülesannet. Kõige tähtsamana peab ta kontrollima, kas viskaja sooritatud visked tabavad kujuteldavat visketsooni, mille vertikaalne mõõde on iga lööja puhul on veidi erinev, sest see jääb lööja põlvealuse ja vöökoha vahele. Horisontaalne mõõde seevastu on universaalne, mille kujundab väljakule paigutatud kodupesa laius.


Veel kuulub peakohtuniku ülesannete hulka kodujooksu fikseerimine, võistkonna võetud vaheaja pikkuse kontrollimine ja veel nipet-näpet, mis aga praegu pole oluline. Praegu on oluline ainult see, mis seotud visketsooniga, sest jutuks võetud mängus oli Hernándezi tsooni määramise protsent 85,3. Ta tegi vale otsuse 19 viske puhul. Need on numbrid, mis jäävad allapoole igasugust kriitikat, kuna MLB keskmine tsoonimääramise protsent on 94.

Üldiselt ollakse üksmeelel, et kuigi elektrooniline tsoonimõõtmine võib veidi erineda inimese ehk kohtuniku tehtavatest otsustest, peetakse nende kahe meetodi tulemusi kriitilisel määral võrreldavaks. MLB väidab, et Statcasti usaldusväärsus on 99 protsenti. Nii võib siis ka öelda, et sarnaselt mängijate paremuspüramiidile, mille moodustamise aluseks pesapallis on adekvaatselt võrreldav statistika, kehtib sama ka kohtunike suhtes.


Google´i otsingumootor juhib Ángel Hernándezi nime sisestades uurija tähelepanu kiiresti väideteni, mille kohaselt olla tegemist MLB ajaloo kõige halvema kohtunikuga. Näiteks ingliskeelne Wikipedia toob tema biograafiaartiklis ära kuus skandaalset juhtumit, millega 1991. aastast MLB-s kohtunikuna tegutsev Hernández seotud on olnud, kuid muudest allikatest lisandub küsitava väärtusega otsuseid kamaluga.


Küllap leiab tulevikus skandaalsete mängude hulgas mainimist ka äsjane kohtumine Philadelphias, kus Hernándezi eksimuste jada kulmineerus viimase vooru kodumeeskonna ründefaasis. Phillies asus ründama 0 : 1 kaotusseisus ning olukorras, kus üks mängija oli välja visatud ning löömas olnud Kyle Schwarber juhtis oma viskevooru 3 : 2, luges Hernández määrustepäraseks Milwaukee viskaja Josh Haderi viske.



Teleekraanile visualiseeritud visketsoon näitab aga selgelt, et 98 miilise tunnikiirusega vise tsooni ei tabanud ning kuna Schwarber viskeliigutust ei teinud, pidanuks ta pääsema esimesse pessa. Seda arvas ka Schwarber ise, kuid kuuldes kohtuniku vastupidist otsust, viskab juba esimese pesa poole liikuma asunud mängija kurika toore jõuga vastu maad ning sõimab ilmekate žestide saatel Hernándezi läbi. Loomulikult saab kohtunik ta väljakult minema. Mõlema meeskonna hilisemad kommentaarid on Schwarberit toetavad.


Omamoodi põnev on jälgida ka viidatud Wikipedia artikli ajalugu, mida mängu järgselt mitmel korral emotsioonide ajel täiendada üritati. Näiteks lisati artikli esimesse lausesse „Ángel Hernández (born August 26, 1961) is a Cuban umpire in Major League Baseball“, sõna „pime“, „blind“: „Ángel Hernández (born August 26, 1961) is a blind Cuban umpire in Major League Baseball“. See täiendus on vähemalt praeguseks eemaldatud.




0 comments

Comentários


bottom of page