Tõenäoliselt oli see ESPN Baseball Tonight taskuhääling, kus nädalapäevad tagasi arutleti teemal, et kui Los Angeles Angelsi Two-Way Player jaapanlane Shohei Ohtani, ehk mängija, kes on ametlikult registreeritud nii viskaja kui lööjana oleks üles kasvanud Ameerikas, kas temast ka sel juhul oleks võinud saada kahte positsiooni täitev mängija. Arutelu käigus jõuti kiiresti järeldusele, et võimalused selleks oleks olnud sisuliselt olematud. Nagu Ameerikat tervikuna, nii iseloomustab spetsialiseerumine ka Ameerika pesapalli.
See arutelu meenus mulle praegu, kui Tampa ja Angelsi mängu taustal hakkasin uurima pealkirjade väärilise esituse teinud Tampa mängija Christian Bethancourti tausta ning püüdsin esmalt selgeks tema, mis positsiooni ta õigupoolest täidab. See polnudki nii lihtne. Esimese segaduse tekitas asjaolu, et mlb.com autori Adam Berry mänguülevaate põhjal on tegemist püüdja, lööja ja viskajaga, kuid mlb.com ametlikud mängijaandmed püüdja positsiooni ei fikseeri. Selle põhjal on tegemist paremakäelise esimese pesa kaitsjaga. Küll teeb seda Wikipedia, kus on märgitud, et tegemist on püüdja, esimese pesa valvuri ja tagaväljakaitsjaga, kusjuures ka viimast positsiooni MLB ametlikud andmed ei kinnita.
Veenev näide mitmekülgsusest. Püüdja, esimese pesa kaitsja ja tagaväljakaitsja Christian Bethancourt viskab palle 90-miilise tunnikiirusega. (Foto allikas: mlb.com)
Kuna Ohtani kohta öeldu oli värskelt meeles, sattus tähelepanu justkui iseenesest ka Bethancourti päritolule ning loomulikult sai vastus olla vaid üks: see jääb väljapoole Ameerika Ühendriike; Bethancourt on pärit Panamalt. Ta jõudis MLB-sse 2013. aastal Atlanta kaudu, on mänginud veel ka San Diegos ja Oaklandis, kust ta juuli keskpaigas Tampasse saadeti.
Viidatud MLB ametlikud mängijaandmed, mille kohaselt on tegemist esimese pesa kaitsjaga, on seda veidramad, et enamuse oma MLB-ajast on Bethancourt tegutsenud püüdjana. Baseball-reference andmetele tuginedes kaitses ta esimest pesa esimest korda alles sel hooajal Oaklandis, kus suhe püüdja ja esimese pesa positsiooni vahel jagunes 14 : 31. Nüüd Tampas on suhe taas püüdja positsiooni kasuks 16 : 2 ning kogu karjääri silmas pidades on suhe 143 : 33.
Wikipedia artikkel ütleb, et MLB-ga sidus Bethancourt end juba 2008. aastal, kui Atlanta ta rahvusvahelise üleminekulepingu alusel 16 aastasena klubisse tõi. Sellele faktile komistades tulin eilse mängu taustal mõttele, et pesapallimängu mitmekülgsust silmas pidades jõudis Bethancourt Ühendriikidesse liiga vara. Näiteks Ohtani oli MLB-ga liitudes juba 23 ning ta oli Jaapani profiliigas mängides saanud piisava aja selleks, et tema mitmekülgsust ka Ameerikas enam ignoreerida ei saanud. Küllap oleks selleks olnud suuteline ka Bethancourt, kes eilses mängus Angelsi vastu astus üles kolmes rollis: püüdja, lööja ja viskajana. Seda viimast on ta MLB-s teinud varem seitsmel korral.
Eile saadeti Bethancourt viskajana väljakule viimases voorus, kui Tampa juba 11 : 1 juhtimas oli, mis viimaks ka lõppseisuna fikseeriti. Sellises olukorras annavad võistkonnad sageli viskaja ülesanded mõnele muud positsiooni täitvale mängijale, mille eesmärk pole vist küll muud, kui publiku tähelepanu hoidmine olukorras, kus sportlik pinge kadunud. Kusjuures sellise käigu võib teha nii eduseisus kui kaotusseisus olev võistkond.
Reeglina saab siis selge pildi sellest, kui keerulise sportlikku protseduuriga tegemist on, sest kui tipptasemel visatakse lihtsa vahevaga 90-miilise tunnikiirusega palle, siis taolisel juhul varieerub viskekiirus 50-70 miili vahel. Bethancourti visked liikusid aga hoopis teistsugusel kiirusel. Nelja esimese viske kiirus kuvati mängu ajal ka teleekraanile: 62, 93, 61, 95.
Bethancourt sai kirja kaks väljaviset, võimaldas ühe walk´i, lasi läbi kaks hit´i, kuid jooksuni Angels ei jõudnud. Lisaks sellele sai ta ise nelja korral löömas käinuna kirja kaks hit´i, kolm RBI-d ja ühe kodujooksu. „Nüüd saan ma aru, mis tunne on olla Ohtani,“ ütles ta mängu lõppedes. See on mõte, millest ei ole võimalik mööda vaadata. Ei ole põhjust kahelda, et sellise kogemuse võiks saada palju mängijad, kui vaid Ameerika (spordi)kultuur neid spetsialiseeruma ei sunniks.
Kommentare