top of page
Writer's pictureA.M.

20. aprill – MVP on mängus tagasi

Alles viis päeva tagasi söendas mlb.com kommentaator Anthony Castrovince viidata võimalusele, et Los Angeles Angelsi esiviskaja ning võistkonna üks paremaid lööjaid Shohei Ohtani on mingil moel siiski kõigest inimene ning Castrovince küsis, kas Angelsi fännid peaksid Ohtani esituste pärast hakkama muret tundma. Kuigi Ohtani avanädala statistika oli tõesti kohutav – ERA 7.56, mis jääb tema karjääri keskmise 3.59-ga võrreldes hoopis teise kategooriasse ning ka löögitabavus kõigest .143, kuigi tema karjääri keskmine on .263 –, võis sellisena püstitatud küsimust tõlgendada vaid retoorilisena. Seda teadis loomulikult ka küsimuse püstitaja ise ning ta pakkus välja, et Ohtani kehva statistika põhjuseid tuleb otsida kahe hooaja vahelisest tööseisakust, mis jättis traditsioonilise kevadtreeningu poolikuks ning kahel rindel toimetav mängija vajab lihtsalt veidi pikemat hoovõttu.


Nüüd tundub, et hoog on üles saadud ning viimases mängus Houston Astrose vastu sai Ohtani hakkama koguni millegi sellisega, mille suhtes isegi üldjuhul täpne ja alati kõike teadev MLB statistika teataval määral hätta jäi. Juhtus nii, et enne oma avaviskeid oli Ohtani lööjana kirja saanud 2 RBI ehk aidanud oma löögist jooksuni kaks võistkonnakaaslast ning kuigi mlb.com ei julge kindlat väita, et see Major League´i ajastul esimene taoline juhtum on, siis vähemalt 1900. aastast alates pole seda küll kordagi juhtunud. Ma püüan lähipäevil teemal silma peal hoida ning annan teada, kui MLB statistika selles osas midagi lisama peaks.


Päevakajaliselt edasi minnes oli enne oma viskeid kahel korral löömas käinud Ohtani ka ise jooksu teinud ning sai Angelsi esimest kaitsevooru asuda viskama 6 : 0 eduseisus. Selle seisuga mäng ka lõppes.


Multitalent Shohei Ohtani mängukaardil kujutatuna. (Foto allikas: Topps.com)


Eks see ole juba rohkem maitse küsimus, kas hinnata olulisemaks Ohtani panust ründes või kaitses, sest ka tema Houstoni vastu tehtud visked kuulutasid selge sõnaga, et eelmise hooaja American League´i parim mängija on ka sel aastal üks tõsiseltvõetavamaid MVP kandidaate. Ohtani liikus ideaalse mängu suunas (i.k perfect game) kuuenda vooru teise lööja Jason Castroni, kes suutis palli tagavälja kaitsmata tsooni toimetada ning esimesse pessa jõuda. Ohtani arvele kogunes 12 strike´i, millega ta kordas oma MLB karjääri parimat saavutust.


Shohei Ohtani on sedavõrd tähelepanuväärne mängija, kellest siin päevikus kindlasti ka edaspidi juttu tuleb, kuid sellegi poolest võiks mõne sõna tema kohta veel ka praegu lisada. Ohatni on 27-aastane, pärit Jaapanist, kes MLB-le eelnevalt vallutas absoluutse tipu kodumaal, kus ta 2016. aastal Hokkaido Nippon-Ham Fighters nimelise klubi rivistuses meistriks tuli. Ka valiti ta vahemikus 2013-2017 viiel korral Tähtede Mängule.


MLB-ga liitus Ohtani 2018. aastal, milleks tuli sõlmida neljapoolne leping, kus lisaks Angelsile ja Hokkaidole andsid oma nõusolekut kinnitava allkirja ka MLB ja Jaapani kõrgliiga. Niisiis on alanud hooaeg Ohtanile neljas ning kuigi 2020. aasta jäi käevigastuse tõttu visete väljalangemise tõttu sisult poolikuks, pole Ohtani tänaseks mitte üksnes välja võidelnud kohta MLB parimate mängijate hulgas, vaid ta on ka üks väheseid MLB ajaloos, kelle kaheplaanilise tegevuse määratlemiseks on inglise keeles võetud kasutusele nimetus Two-Way Player ehk tegemist on mängijaga, keda treener võib ühtviisi kasutada nii viskaja kui lööjana.


Baseballprospectus.com nimeline veebisait on erinevaid statistikaid kokku lüües koostanud taolistest MLB mängijatest ajaloolise pingerea, mille tipu on hõivanud kõigi aegade parimaks mängijaks peetav Babe Ruth ning Ohtani, kelle karjäär MLB mõistes on alles algusjärgus, on paigutatud juba täna 9. kohale. Kuna selles tabelis teda edestavate mängijate karjäärid jäävad jämedalt võttes saja aasta taha, annab see ühelt poolt alust arvata, et jaapanlane suudab selles tabelis ka kõrgemale tõusta, teisalt näitab see aga ka seda, et kõnealune positsioon pole päris igapäevane. Näiteks sel hooajal on Ohani ainus mängija MLB-s, kelle positsioon ametlikult Two-Way Player´ina määratletud on.


Nüüd tuleb aga lisada, et alates sellest hooajast pole tegemist enam lihtsalt niisama toreda sõnamänguga või valdkonnaga, mis suudab huvi pakkuda vaid statistikutele, sest alanud hooaja eel võttis MLB vastu reegli, mis nimetatud positsiooni täitva mängija puhul laiendab oluliselt mängutaktikalisi võimalusi. Teadupärast on pesapall mäng, kus mängijate vahetus toimib sarnaselt jalgpallile ehk teisisõnu öelduna ei saa juba välja vahetatud mängijat enam väljakule tagasi saata.


Two-Way Player positsiooni puhul on aga nüüd tehtud erand. Nimelt ütleb uus reegel, et mängu alustanud viska väljavahetamise korral võib ta mängu jätkata määratud lööjana (i.k. designated hitter), samuti võib designated hitter´i väljavahetamise korral eelnevalt seda positsiooni täitnud mängija jätkata viskajana, kuid ta ei tohi enam minna lööma. MLB reeglistik tunneb seda otsust punktina 5.11(a), kuid suupärasemalt kõlab see täna juba „Shohei Ohtani reeglina“.


0 comments

תגובות


bottom of page