top of page
Writer's pictureA.M.

19. september – Mets andis põhjust taas imetegudest kõnelda

New York Metsist sai Los Angeles Dodgersi ja Houston Astrose järel kolmas play-off´i jõudnud võistkond, ent kui kaks viimast on kindlustanud ka juba divisioni võidu, siis Metsi ootab ses osas veel ees kahenädalane heitlus Atlanta Bravesiga. Eile olid mõlemad võidukad, Mets alistas 7 : 2 Milwaukee ning Atlanta sai 5 : 2 võidu Washingtoni üle. Praeguse seisuga on Metsil ühemänguline eduseis.


Ma ei hakka ütlema, et läheb edasi, kuidas läheb ning Mets peab igal juhul juba praegu oma hooajaga rahule jääma, kuid võttes arvesse, et viimati jõuti play-off´i hooajal 2016, on praegune edu kindlasti tähelepanuväärne. Ja kui siia lisada veel eelmisest hooajast pärit värske emotsioon, kui juulis juhiti Atlanta ees 9,5 mänguga, kuid põhihooaja lõpus kaotati 13-ga, on praegune rõõm, mida eile ei varjatud, veelgi arusaadavam. On ju suur osa toonastest mängijatestki samad.


Max Scherzer andis võimaluse New York Metsi imest kõnelda. (Foto allikas: mlb.com)


Metsi osalus põhihooaja järgsel ajal on MLB huvidest lähtuvalt kindlasti tervitatav, sest teksti seisukohast on tegemist ühe kõige atraktiivsema klubiga. Sellest arusaamiseks tuleb vaadata minevikku ning alustada faktist, et Metsi näol on tegemist ühe kõige noorema frantsiisiga. Sel aastal täitus klubil 60 tegutsemisaastat ja kuigi MLB ajalisi mastaape arvestades on tegemist nooremapoolse tegelasega, on frantsiisi õlgadel hoopis kogukam ajalooline koorem kui kuuskümmend aastat seda pakkuda suudaks. Õigupoolest võiks sellele peaaegu poole asjast juurde liita. Nimelt on Metsi loomise idee rajatud 1950ndate lõpul New Yorgist oma frantsiisid läände viinud Brooklyn Dodgersi ja New York Giantsi (mõlemad asutatud 1883) kohalikule pärandile, mis on täna väljaloetav ka Metsi logost, mille sinine ja oranž vastavalt Dodgersile ja Giantsile viitavad.


Ent erinevalt ammuste aegade Dodgersist ja Giantsist kuulub Metsi identiteeti selle aegade algusest kaotajakuvand, kuid mitte selline, mille üle häbi tuntakse, vaid pigem kannab see endas boheemlaslikku häirimatust; naiivset, julget ja mõneti ka ülbet eluhoiakut, mis paratamatusest tingitud allajäämisi häbenemata tunnistama on harjunud. Taolise identiteedi algeid tuleb otsida frantsiisi algusaastatest, kui mitte kellelgi, ei mängijatel, treeneritel, fännidel ega meedial polnud illusioone, et vastloodud frantsiis kohe edukas peab olema. Ja ega olnudki. Metsi väärtus tulenes muust, pakkudes ideelist alternatiivi tolle aja ainsale New Yorgi klubile Yankeesele, kelle suunas olid paljud njuujorklased Dodgeri ja Giantsi lahkudes sunnitud vaatama, kuid seda silmnähtava mööndusega tegid. Mets oli uutmoodi alternatiiv. Mets küll muudkui kaotas, aga oli samas väga populaarne.


See jutt siin on vajalik selleks, et luua arusaam, millises ideelis-emotsionaalses keskkonnas viibiti, kui Mets 1969. aastal kõigile ootamatult World Series´i mängudes suure favoriidi Baltimore´i alistas. Pesapalliajalugu on tolle loo kirjutanud ajalukku Ameerika imeaastana, mil oldi tunnistajaks kahele imeteole: inimese jõudmisele Kuule ning Metsi võidule. Amazin' Mets või Miracle Mets on ingliskeelsed nimed, mis alates 1969. aastast Metsi pesapallifrantsiisiga lahutamatult kaasas on käinud. Iga väiksemgi üllatus, iga pisemgi eneseületus annab võimaluse Amazin' mängu tuua. See juhtus ka eile. Tõsi, veel mitte kogu võistkonda haarates, sest olgem ausad, divisioni võitki pole veel kindel, küll aga viitas mlb.com autor Anthony DiComo tolle mõiste kaudu Metsi avaviskaja Max Scherzeri tegutsemisele.


Selleks oli kaks põhjust. Esiteks läbis kuus vooru visanud Scherzer mängu täiesti puhaste paberitega, lubamata vastasele ainsatki kodujooksu, hit´i või walk´i ning sai kirja üheksa väljaviset ja statistilise võidu. Teiseks aga seepärast, et selle hooaja kümnes võit märkis tema karjääri 200. MLB tänaste praktikate järgi, mil viskajate koormus liiga varasemate aegadega võrreldes oluliselt väiksem on, on tegemist silmapaistva saavutusega.


Tegevmängijatest on enamat suutnud vaid Justin Verlander (243 võitu) ja Zack Greinke (223) ning MLB ajaloo saja edukaima viskaja hulka tõusmiseks vajab Scherzer veel 11 võitu. Kõigi aegade parim on 511 võiduga Cy Young ning hoides kinni senisest keelekasutuses, pole selle rekordi ületamiseks abi vist isegi kõige imelisemast imest.


0 comments

Comments


bottom of page