NLCS: Philadelphia Phillies – San Diego Padres 5 : 8; seeria 1 : 1
San Diegos peeti eile Padresi ja Philliese vahel kohtumine, kus aset leidnud sündmused pakkusid nii rikkalikku materjali, et selle põhjal võiks täiesti omaette raamatu kirjutada. Ma vist isegi ei liialda, ja proovin selle kinnituseks nimetada mõned mängukronoloogiat järgida üritavat teemad, millest igaühest saaks omaette peatüki koostada.
Seda raamatut võiks alustada ajaloolise sündmuse ülestähendamisega, sest esimest korda MLB play-off´ide ajaloos läksid vastakuti vennad. Padresi poolt 32-aastane püüdja Austin Nola ning Philliese poolt kolm aastat noorem viskaja Aaron. Tribüünil mängule kaasa elanud vendade vanematele näis taoline katsumus omamoodi keerukas olevat. Silmnähtavalt segaduses oli isa A.J., kes kandis samaaegselt mõlema võistkonna särki. Padresi särgi peale oli ta tõmmatud Phillese oma, pähe pannud vähemalt teleintervjuu ajaks Padresi nokatsi, kuid kes teab, võib olla oli Phillise oma lihtsalt hetkeks silma alt ära pandud.
Padresi ja Philliese särki kandev segaduses isa. (Foto allikas: mlb.com)
Põnevasse emotsionaalsesse kahvlisse jäänud isa tunnistas mlb.com-le antud intervjuus, et samaaegselt on tegemist tema elu kõige ilusama ja õudsama päevaga. Erinevalt abikaasast oli aga ema Stacie tumesinist lühikest kleiti kandes otsustanud säilitanud väljapeetud ja emotsioonidest vabastatud väljanägemise ning ka oma seisukohtades jäi ta A.J.ga võrreldes lausa külmaks, kuid mitte vähem põnevaks. Ta ütles, et Austin ja Aaron pole täna mitte vennad, vaid üks neist on lihtsalt Padre, teine Phillie. Põneva perekonnaloo otsad on antud, kes soovib, võib siit edasi kribada.
Hetk, mil vennad pole vennad. (Foto allikas: mlb.com)
Mängueelse loo saab jutustada ka Padresi avaviskaja Blake Snelliga seonduvalt, kelle loosse tuleb Philliese poolelt kaasata Bryce Harper. Nimelt tabas üks Snelli visetest nende viimase omavahelise kohtumise ajal 25. juunil Harperit nii õnnetult, et sõrmevigastus viimase pikkadeks nädalateks rivist välja viis. Kuigi toona väljakult lahkunud Harper oli ilmselgelt vihane ja raevus, siis hiljem tuli välja, et nood reaktsioonid polnud suunatud mitte sealsamas väljakul vabandust palunud Snellile, vaid nagu Harper ütles, oli ta vihane iseenda peale. Eks lisa sellesse loosse jumet ka fakt, et Harperist sai eilses mängus esimene lööja, kes Snelli vastu hit´ini jõudis. Juhtus see teises voorus.
Snelliga seonduvalt saab alguse ka lugu, mis kinnitab, kui erinevad võivad pesapallimängus olla teineteisele järgnevad voorud. Kui avavoorus kulus Snellil kolme lööja väljaviskamiseks kolme minuti jooksul sooritatud kuus viset, siis voor hiljem oli vaja teha 37 viset ning selleks kulus juba 24 minutit. Kui voor läbi sai, oli Padres neljajooksulises kaotusseisus. Padresi treeneritetiim säilitas siiski külma meele, Snell jätkas mängu, viskas kokku viis vooru ning sai mängu lõppedes statistikasse koguni võidu.
Eks aidanud treeneritel külma meelt säilitada ka Philliese neljajooksulisele viskevoorule järgnenud Padresi oma, kui suvel mängijate üleminekuperioodi viimasel hetkel võistkonda toodud Brandon Drury ja Josh Bell järjestikku (back-to-back) kodujooksud lõid ning Padresi kaotusseisu 2 : 4-le vähendasid.
Oma positiivse panuse lisas hiljem ka kolmas „viimase minuti üleminek“ Juan Soto, kelle viienda vooru RBI-ga seisu 4 : 4 viigistas. Sotost peatükki kirjutades ei saa aga mööda vaadata teises voorus aset leidnud episoodist, kui tal rutiinse palli püüdmine tagaväljal täielikult ebaõnnestus, sest vahetult enne püüdmise fikseerimist sattus pall oma teekonnal täpselt päiksesse ning selle asemel, et pall kindasse püüda, pidi pimestatud Soto palliga pihta saamist kartes end jooksu pealt kerra tõmbama ning käega pea katma. Seda lugu võiks meeles pidada, kui võtta uurida staadionite projekteerimisega seonduvad küsimused, milles päikese teekonda kui mitte alati, siis vähemalt California lõunaosas asuvas San Diego-suguses kohas alati arvesse tuleb võtta.
San Diegos pesapalli mängides tuleb mängijal alati arvestada, et taevalaotusest mõni pimestav päikesekiir teda tabada võib. Juan Soto teab seda eilse järel kinnitada. (Foto allikas: mlb.com)
Kuna ma Philliese teise vooru neljajooksulisest õnnestumisest pealiskaudselt üle libisesin, siis ei hakka ma väga suurt juttu tegema ka Padresi viiendas voorus sooritatud viiejooksulisest vastusest ning mainin loo huvidest tulenevalt vaid seda, et 2 : 4 kaotusseisust vooru alustanud Padresi ridades jõudis tolles voorus esimesena jooksuni Ha-Seong Kim, kel esimesest pesast startinuna võimaldas seda teha Austin Nola õnnestunud löök vend Aaroni vastu. Seejuures kõige ilmekama reaktsiooni pakkus mu meelest nende isa A.J., kes oma rõõmu tundva abikaasa kõrval ei suutnud otsustada, kas ta peab ka rõõmu tundma või hoopis kurvastama. Kodus mänginud Padres võitis 8 : 5 ning viigistas nelja võiduni peetava seeria 1 : 1. Kolm järgnevat kohtumist peetakse Philadelphias.
ALCS: New York Yankees – Houston Astros 2 : 4; seeria 0 : 1
Muidugi saab ka Houstonis eile peetud mängu põhjal raamatu koostada, kuid võrreldes San Diegos peetud mänguga tuleks kirjutajal selleks juba rohkem vaeva näha, vähemalt nii kaugelt distantsilt nagu mina seda parasjagu olen. Taolise pingutuse väärtus oleks aga muidugi kahtlane, mispärast, nagu ikka, piirdun materjaliga, mis parasjagu sirutusulatusse jääb. Houston võitis eile 2 : 4 ning ükskõik, milline mängu puudutav kirjalik ülevaade avada, kõneleb see peaasjalikult ühest mängijast – Houstoni avaviskajast Justin Verlanderist. Põhjus on selles, et eilse mänguga jõudis sa statistikani, milleni mitte keegi varem küündinud pole. „See on põhjus, miks temast Kuulsuste Halli liige saab,“ ütles Verlanderi peamine mängupartner, püüdja Martín Maldonado.
Houstoni fännidel oli põhjust Justin Verlanderile tänulik olla. (Foto allikas: mlb.com)
Lühidalt kokkuvõetuna. Eilse järel on Verlanderi nimel MLB rekordina 215 play-off´is sooritatud väljaviset, mis on kahe võrra enam, kui eelmises voorus Pandersile alla jäänud Los Angeles Dodgersisse kuuluval Clayton Kershawil. Teiseks on Verlander samuti edukaimana suutnud play-off´ides kaheksas mängus vähemalt kümne väljaviskeni. Eile jäi tema arvele kuue vooruga 11 väljaviset. Kuigi ta lasi läbi ka kolm hit´i ja ühe jooksu, oli tema panus statistilise võidu saamiseks piisav.
Houstoni viskajad olid eile Yankeese omast tervikuna tublisti edukamad. Kui Yankees sai 33 löögikorraga kirja vaid viis hit´i, kuid pidi vastu võtma koguni 17 väljaviset, siis Houstoni lööjad said küll hit´e kirja vaid kahe võrra rohkem, kuid välja suudeti neid visata vaid kahel korral. See on aga juba selline statistika, millest niisama pilku üle lasta ei tohi, sest siin võib lõpuks peituda ka selgitus, miks Houstonit mitte üksnes käimasoleva seeria, vaid kogu võistlussarja suurimaks favoriidiks peetakse. Fangraphs.com hinnangul on Houstoni World Seriesi võiduvõimalus hetkel 33,6 protsenti, Yankeese võimalus aga kõige madalam 16,2.
MLB tabeliseis 19. oktoobril. (Pildi allikas: mlb.com)
Comments