Eilses ülevaates ütlesin, et MLB-s pälvib tähelepanu kõik see, mis ajaloolisele võrdlusjoonele paigutatuna selle keskpunktist võimalikult kaugele jääb ning taolised võrdlused on võimalikud tänu kvaliteetsele statistikale. Statistika saadab mängu selles igas elemendis ning tunnetuslik kogemus lubab väita, et ainuüksi mlb.com esiuudiste pinnalt saab igal hetkel kokku panna värvika statistikamosaiigi. Ma teen nüüd ühe taolise katse ajal, mil viimaste mängude lõppemist on möödas umbes viis tundi.
Esiteks pidasid 28 võistkonda 14 mängu, ainsana jäi vihma tõttu ära Clevelandi ja Cincinnati kohtumine. Kamba peale saadi kokku 122 jooksu ning 236 hit´i ning ajaloolise tähenduse võib avastada St. Louisi Cardinalsi 42 aastase veterani Albert Pujolsi kahest hit´ist New York Metsi vastu. Nüüd on MLB hetke vanimal tegevmängijal neid koos 3314, millega ta tõusis kõigi aegade edetabelis kümnendale kohale.
Üks märkus vajab siiski lisamist. Nimelt väidab MLB ajaloolise statistika koostamise koostööpartner Elias Sports Bureau nimeline ettevõte, et seni kümnendat kohta hoidnud Eddie Collins, kelle karjäär Philadelphia Athleticsis ja Chicago White Soxis jääb eelmise sajandi algusesse, suutis hit ´e koguda 3313, kuid on ka allikaid, mis väidavad muud. Näiteks baseball-almanac.com statistika kohaselt on Collinsi arvel 3315 hit´i. Kuna ajaloolise pesapallistatistika koostamist võib tänaseks käsitleda subkultuurilise tegevusena, siis kindlasti tuleb mul see teema tulevikus põhjalikumalt ette võtta. Tagasi tänaste uudiste juurde.
Kohe jutuks võetav episood eilsest võistluspäevast. Eugenio Suárez annab pesapalli pallile jalgpalliliku jalahoobi. (Foto allikas: mlb.com) Statistika annab võimaluse otsida tõestust ka Los Angeles Angelsi Two-Way Player´i Shohei Ohtani viskekvaliteedi leidmise kohta, sest võrreldes kaheksa päeva taguse seisuga, mil jaapanlane mängus Tampa Bay vastu viimati avaviskaja oli, saatis ta eile Texase vastu kiirpalle teele keskmiselt 10 km/h suurema kiirusega.
Statistika saab välja vedada ka Yankeese tegemisi kajastavast uudisnupust, mis kõneleb esiviskaja Gerrit Cole´i eneseleidmisest, kes pärast oma esimest kirja saadud võitu aprilli lõpus on visanud kindlusega 1.67 ERA, mida peetakse Yanksi võimsa kaitse oluliseks aluseks. Yankees on vastastele lubatud 106 jooksu, mis on terve MLB peale konkurentsitult parim näitaja; järgneb Dodgers 120-ga.
Tõin need näited eesmärgiga juhtida tähelepanu asjaolule, et kui minigi koletu küberrünnaku tagajärjele saaks hävitatud kogu senine statistika ning seletamatute asjaolude kokkulangemisel langeks samal ajal tuleroaks ka kõik paberil säilitatu, tuleks MLB-l tekstiliseks edasikestmiseks veel samal päeval välja mõelda täiesti uutele alustele toetuv kirjutus. Mainin seda seepärast, et jutuks olnud uudisvoos, kuhu mahub üheksa lugu ning kust ka praegused näited üles korjasin, leidub just üks selline, millest statistika hävimise korral õppust võiks võtta.
Lugu, millele osutan, räägib sellest, kuidas pesapallimängu lipsas element jalgpallist, soccerist, et asi selgem oleks. Teema võttis üles mlb.com autor Daniel Kramer, kes oma lühiloos „Soccer match breaks out at MLB game“ jagab lugejaga lootust, et päeval, mil Seattle´i kolmanda pesa valvur Eugenio Suárez pesapallimängu lõpetama peaks, võiks ta üle minna jalgpalli. Kramer mainib seda vaid seepärast, et kolmandas voorus, kui Suárezil palli tabamine kurikaga ebaõnnestus ning pall tema ette põrkama jäi, hoidis ta seda paremal jalal kolm korda toksides õhus, enne, kui selle vasakuga eemale virutas. Mängu telekommentaatorid olid vaimustunud: „See oli lahe, fantastiline,“ ning vasaku jala lööki kommenteerides: „Ja milline kena lõpp.“
Suárezi episoodi puhul tuleb lisada, et tema tegevuses puudus vähimgi sporditulemuslik väärtus. Tema jalalöök oli sooritatud väljaspool mängu, seda mõjutamata. See tähelepanek on aga oluline seepärast, et ühe jalaga tehtud löögi on MLB ajalugu säilitanud ka statistikas ning oma loos viitab sellele ka Kramer.
Kõnealune juhtum pärineb 1989. aasta juulist, kui Cincinnati Redsi tagaväljakaitsjal Paul O´Neill´il ei õnnestunud maha põrganud palli kinni püüda ning ta seda viimases hädas jalaga lõi. Löök õnnestus aga nii hästi, et pall täpselt esimese pesa valvurini jõudis ning ühes sellega vastase rünnaku peatas. Statistilises mõttes pole tegemist naljaga ning vähemalt üks statistikat koguv andmebaas (baseball-reference.com) on O´Neilli puhul märkinud ka seda, et tegemist on vasakujalgse lööjaga.
Niisiis võib ka päevakajaline pesapallilugu statistikast vabastatud olla, kuid seejuures tuleb siiski tähele panna, et kuigi kõnealusele loole oli leitud uutmoodi sisuline alus, siis loo ideelised raamid on sarnased statistikal põhinevate lugude omadega. Lühidalt ülekorratuna: tähelepanu väärib kõik see, mis suudab eemalduda normaalsusest, tähelepanu väärib see, mis suudab kaugeneda statistilisest keskmisest.
Comments