Los Angeles Dodgers sai eile võõrsil Arizona D-backsi üle 6 : 0 võidu ning võiduprotsendi .693 juures on neil nüüd koos 97 võitu. Põhihooaja lõpuni on jäänud veel 22 mängu ning 2019. ja 2021. aastast pärit frantsiisi rekordi kordamiseks tuleb Dodgersil võita veel üheksa kohtumist. Praegust võiduprotsenti hoides saaks aga rekord kindlasti ületatud.
Kui aga Dodgers suudaks võita kõik järelejäänud kohtumised, tähistaks 119 võitu juba MLB rekordit, mida praeguse seisuga jagavad 116 võidu juures pidama jäänud Chicago Cubs (1906) ja Seattle Mariners (2001). Tõsi on muidugi see, et kui Marinersi ajastul koosnes põhihooaeg 162 mängust, siis sada aastat varem oli selleks 155 mängu.
Üksnes käimasolevat hooaega arvesse võttes liigub Dodgers aga täiesti omas rütmis ning on vaid päevade küsimus, mil nad esimesena oma divisioni võitjaks kuulutatakse. Hetkel on edu lähima jälitaja San Diego Padresi ees 20,5 mängu ning MLB üldtabelis kaotab ka teist kohta hoidev Houston Astros juba 6,5 mänguga.
National League´i läänedivisioni võit näib olevat kindel tõsiasi, kuulutab mlb.com. Dodgersi kolm olulist lüli (vastakult): Justin Turner, Mookie Betts ja Cody Bellinger. (Foto allikas: mlb.com)
Kõik eelöeldu on aga oluline üksnes põhihooaega silmas pidades, sest juhul, kui Dodgers sellele järgnevalt World Seriesi võidust ilma peaks jääma, edastataks eelöeldu ajalookirjutuses üksnes joonealuste märkustena. Sport mäletab vaid võitjaid. Seda kõike tuletab oma äsja avaldatud kommentaaris meelde mlb.com autor Will Leitch, kelle mõnele tähelepanekule ma alljärgnevalt osutan.
Alustama peaks sellest, et Dodgersi viimane lisakommentaare mitte vajav World Seriesi võit jääb aastasse 1988, millele järgnevalt on võidetud veel vaid aastal 2020, kui tuleb muidugi lisada, et tegemist oli koroonaviirusest tingutuna 60 mängule lühendatud põhihooajaga. Kuigi ka siis olid tiitlivõiduks kõigil võrdsed võimalused, nagu Leitch ka märgib, siis peaaegu kahe kolmandiku võrra kärbitud põhihooaeg ei anna edasi seda meeleolu, mis traditsiooniliselt MLB juurde kuulub. Dodgersile on 2020 küll võidukas, kuid lisaklausliga, milline saatus oleks oodanud igaüht, kes aga tol aastal võitjaks oleks osutunud.
Veel korra 1988. aastale järgnenud juurde tulles peab ütlema, et divisioni võitjaks on Dodgers tulnud 12 korral, kusjuures vahemikus 2013-2020 kaheksal korral järjest. Selle aja jooksul on National League finaalseeria (i.k. National League Championship Series - NLCS) võidetud kolmel korral (2017, 2018, 2020) ning kaotatud viis korda (2008, 2009, 2013, 2016, 2021). Ja nagu öeldud on World Series võidetud vaid korra (2020), samas kui kaotus on tulnud vastu võtta kahel korral (2017, 2018).
Sellest statistikajadast joonistub selgelt välja, et viimase kümne aasta jooksul on Dodgers kuulunud põhihooajal absoluutsesse tippu, kuid sellele järgnev on olnud üks katkematu ebaõnnestumist jada. Tõestust selle kohta, et viimasele kümnendile taandades on tegemist olnud tugeva võistkonnana, võib välja lugeda ka huvitavast faktist, et viiel järjestikusel korral on play-off´is kaotatud hilisemale World Seriesi võitjale: Chicago Cubs 2016, Houston Astros 2017, Boston Red Sox 2018, Washington Nationals 2019 ja Atlanta Braves 2021.
Teen nüüd Leitchi teksti aluseks võttes väikse ajaloolise kõrvalepõike ning juhin tähelepanu ühele teisele muljetavaldavale ajastule, mis on seotud eelnevas lõigus viimasena mainitud Bravesiga. Laias plaanis on kõnealuseks perioodiks 1990ndad, mil 1976. aastal meeskonna omaniks saanud Ted Turner võistkonda piisavas koguses ressursse oli pumbanud ning mis Bravesi kõigile ohtlikuks oli muutnud. Vahemikus 1991-2001 jõudis Braves NLCS-i finaali üheksal korral, millest võitis ehk pääses World Series´i mängudele viis korda. 1990ndate-Braves, võimas värk, pole midagi öelda!
Küll aga ütleb Leitch, kelle lugejaks on pesapallidiskursuses orienteeruv lugeja, et niipea, kui öeldakse „1990ndate Braves“, teab igaüks, et jutuks pole võitjad. Asi on selles, et hoolimata tohutust potentsiaalist, mis loeteluna ära sai toodud, suutis Braves võita World Seriesi vaid korra, 1995. aastal. Nii ongi toonane Braves läinud ajalukku mitte küll otseselt kaotajana, vaid pigem oma võimaluste käest laskjana. Kõik selle ajastu Bravesi põhihooaja suured saavutused on nihutatud joonealusteks märkusteks (kusjuures taoliste joonelaustena tuleb mõista ka kaht viimast lõiku).
Ainus hetk, mil 1990ndate aastate Braves suure võiduni jõudis. Sports Illustrated´i 1995. aasta 6. novembri esikaanel edasi antud võidurõõm. (Foto allikas: si.com)
Leitch ütleb veel ka seda, et kuigi Dodgers võitis eelmisel hooajal frantsiisi rekordit kordavat 106 mängu, mäletab tema pigem siiski eelmise aasta Bravesi. Ja mitte seepärast, et Braves 88 võiduga kõige viimasena play-off´i pääses, vaid seepärast, et nad World Seriesi võitsid.
Huvitav asi see sport. MLB pesapallile taandades võib küll üks võistkond põhihooaja pika seitsme kuu jooksul igapäevaselt absoluutset tähelepanu pälvida, kuid ajalookirjutust silmas pidades võib üks põhihooajale järgnev nädalane altminek kogu eelneva mälust pühkida.
Comments