top of page
  • Writer's pictureA.M.

12. juuli – kõik on võitjad (tegelikult ka)

Praegust postitust illustreerivat tabeliseisu on MLB-s wild card ajastul ehk aastast 1994 nähtud varem vaid kolm korda. Situatsiooni erilisus tuleneb sellest, et ühes divisionis, American League´i idatsoonis, on kõigi viie meeskonna võiduprotsent vähemalt .500. New York Yankeesel annab võitude ja kaotuste suhe võiduprotsendiks .701, Tampa Bayl .540, Bostonil .534, Torontol .523 ning Baltimore´il täpselt .500.


Situatsioonist silmnähtavalt vaimustunud mlb.com autor Sarah Langs pani sellest tulenevalt oma teemakohasele artiklile pealkirjaks „Everyone's a winner (no, seriously)“, mis mu meelest annab olukorra edasi nii tabavalt, et ma ei suutnud panna vastu kiusatusele seda ka oma loo pealkirjana esitleda. Suuresti Langi lool silma peal hoides tegin järgmised tähelepanekud.


Elias Sports Bureau statistika koostamise vabriku andmeil on 12. juulil või hooaja hilisemas faasis sarnast olukorda varem nähtud AL lääne divisionis aastal 2000, National League´i idas 2005 ja AL idas 2012. 2005. aastal juhtus koguni nii, et kollektiivselt lõpetati sedasi koguni põhihooaeg: Atlanta Bravesi võitude ja kaotuste suhe oli toona 90 : 72 (.556), Philadelphial 88 : 74 (.543), Miamil 83 : 79 (.512), New York Metsil 83 : 79 (.512) ja Washingtonil 81 : 81 (.500). Kuna toona anti liiga peale üks wild card´i kohta, jäid nii Philadelphia, Miami, Mets ja Washington play-off´ist välja, sest keskdivisonis oli Houstoni võiduprotsent .549-ga). Lisada võiks sedagi, et läänedivisioni võitjana pääses toona play-off´i San Diego, kuigi nende võiduprotsent .506 oli idadivisioni võistkondadega võrreldes parem vaid Washingtonist.


Kõik võitjad koos. Pean siiski lisama, et Toronto on hetkel oma senises hoos veidi järele andnud. (Foto allikas: mlb.com)


Tänaseks on wild card´i kohti mõlemas liigas suurendatud kolmeni ning AL-is kuuluks need kõik idadivisionile. Välja jääks vaid Baltimore, keda selles tabelis lisaks kodudivisioni võistkondadele edestab veel vaid Seattle läänest.


Üldist tabeliseisu lähemalt uurides tuleb ilmsiks, et hetkel seostubki üks teravaim sportlik pinge just viimase AL wild card´i koha ümber, millest praegu hoiab kinni Toronto, kes edestab Seattle´it 0,5 ning Baltmore´i 2 mänguga. Samas annavad aga võistkondade vormikõverad selgeid vihjeid, et juba homme võib seis muutnud olla. Asi on selles, et kui Torontol on viimase kümne mängu suhe 2 : 8, siis Seattle´il ja Baltimore´il mõlemal 9 : 1. Kusjuures rõhutada tuleb taas Baltimore´i minekut, kes hooaja eel kuulus ennustuste kohaselt MLB nõrgimate hulka, kuid kelle üheksa järjestikust võitu tähistavad meeskonna parimat tulemust alates 1999. aastast, mil saadi 13 võitu ühtejärge.


Pisikest statistilist imet on Baltimore korda saatnud ka muul moel. Tuleb välja, et Baltimore´ist sai MLB ajaloos Louisville Colonelsi järel teine meeskond, kes saanud kokku vähemalt üheksamängulise võiduseeria hooajal, millele eelneval aastal saadi vähemalt 110 kaotust. Colonelsi saavutatut tuleb aga otsida nii kaugelt kui 1890. aastast. Baltimore´i eelmise hooaja 52 : 110 tähistab ühtlasi ka MLB ajaloo halvimat tulemust. Nüüd on aga olukord selline, et juhul, kui Baltimore suudaks põhihooaja lõpuks wild card´i endale napsata, saaks neist MLB ajaloo kolmas võistkond, kes suutnud seda olukorras, kui 12. juulil asuti divisioni viimasel kohal.


Ajaloolise võiduhoo leidnud Baltimore võitis viimase mängu võõrsil Chicago Cubsi vastu 4 : 2, kuigi teise vooru lõpuks jäädi kahejooksulisse kaotusseisu.


0 comments

Comments


bottom of page