Nii nagu hooaja alguses, nii ei saa ka täna, põhihooaja keskel mitte keegi öelda, keda ajalugu sportlikke printsiipe silmas pidades 2022. aastast mäletama jääb. Kui keegi peaks täna kindlas kõneviisis osutama tulevasele võitjale, siis on tegemist lihtsalt umbluuga ja ega keegi pesapalli sees seda ju teegi. Kordasin selle pesapallilise aabitsatõe valjul häälel üle pigem vaid iseendale, ja seda juba kasvõi seepärast, et pesapalliaabitsa kallal pusin ma ju veel praegugi.
MLB oma 162-mängulise tiheda põhihooajaga on spordiväljal nähtusena tõesti omalaadne ning tulenevalt sellest, et iga meeskond on võistlusrakkes sisuliselt iga päev, väljendub MLB omanäolisus muu hulgas ka reaalses võimaluses, et lühikese perioodi jooksul võivad võistkondade tabelipositsioonid pea peale keeratud saada. Ühele sellisele ma praegu tähelepanu juhtida soovingi, kuigi sõna otseses tähenduses tabelit ümber pööratud pole. Täpsemini väljendudes tuleks kõneleda tabelis äkitselt toimunud kokkupressimisest, mis suuresti on saanud teoks selle põhjas oleva võistkonna surumiskatsest. Jutt käib American League´i idadivisionis viimasel kohal asuva Baltimore Orioles´i tegemistest.
Jah, Baltimore on viimane, kuid on sellegi poolest hetkel kuum teema, mis tuleb ilmsiks siis, kui uurida võistkondade viimase kümne mängu võitude ja kaotuste suhteid. Baltimore´i divisionis on seis eilse järel selline: 1. New York Yankees (võiduprotsent .709, 5 võitu : 5 kaotust), 2. Boston Red Sox (.547, 4 : 6), 3. Tampa Bay (.529, 5 : 5), 4. Toronto Blue Jays (.517, 1 : 9). Tabeli viimane ehk viies on Baltimore, kelle võitude ja kaotuste suhe on aga 8 : 2, kusjuures järjestikku on saadud kaheksa võitu.
Baltimore´i edu üks alustalasid, mais MLB-ga liitunud püüdja Adley Rutschman. (Foto allikas: mlb.com)
Ma teen kohe selgeks, et tegemist pole tabeli viimasel kohal asuva sportlikku surmaheitlust pidava võistkonna tühja rapsimisega, agoonias tehtud viimaste võimsate hingetõmmetega. Ühelt poolt on muidugi asi selge, sest esikohal asuv Yankees jääb 18,5 mängu kaugusele ning esikoha püüdmine ei saa Baltimore´il täna küll kuidagi mõttes olla. Kui aga vaadata, et play-off´i silmas pidades jääb wild card vaid kahe mängu kaugusele, siis omandavad kaheksa järjestikust võitu konkurentsi silmas pidades juba tõsiseltvõetava tähenduse.
Nädal tagasi oli Baltimore´i võiduprotsent .450, tänaseks on see tõusnud .494-ni, mis tähendab, et .500 on ühe võidu kaugusel. Kuna keskmiselt jõutakse play-off´i võiduprotsendiga .550-ga, siis selle põhjal võib öelda, et Baltimore on praegu ohtlik ja tõsiselt võetav play-off kandidaat. Viimase võidu sai Baltimore eile kodus, kui alistati Los Angeles Angelsi 9 : 5, mis tähendas ühtlasi seda, et Angelsiga peetud neljamänguline seeria oli teine järjestikku võidetud seeria, kuna eelnevalt oli Baltimore kolmes mängus võitnud Texast. Enne seda võitu polnud Baltimore sel hooajal võitnud aga ainsatki seeriat.
Mlb.com autor Zachary Silver ütleb oma mängujärgses ülevaates, pole suurt vahet, kas alustada Baltimore´i edu põhjuste uurimist küsisõnaga miks, kuidas, millal või mis, sisuka vastuse andmine on kõigil juhtudel ühtmoodi keeruline. Silver teeb siiski katse asjale pihta saada ning toob välja klubis leitud tasakaalu andekate noorte ja kogenud mängijate vahel – Adley Rutschman ja Kyle Bradish esindamas Baltimore´i noortesüsteemi, mida selle hooaja eel hinnati MLB kõige perspektiivikamaks; kogemuse lisavad Jordan Lyles, Trey Mancini, Jorge López, Rougned Odor ja Robinson Chirinose, kui mõned nimed eraldi välja tuua.
Statistiliselt saab selles rõhutatult välja tuua Rutschmani osa, kes mai keskpaigas Majorisse edutati, alates millest on Baltimore´i võitude ja kaotuste suhe 29 : 20. Võiduprotsendiks teeks see .591, mis MLB tänases üldtabelis annaks 30 võistkonna seas kuuenda koha.
Comments